19. března 2016 07:37
Washington (ČTK) - Letošní únor s průměrnou globální teplotou 13,31 stupně Celsia byl vůbec tím nejteplejším únorem od roku 1880, kdy se s měřením začalo. V každoměsíční klimatické zprávě to na svém webu uvedl americký Národní úřad pro ovzduší a oceány (NOAA) s tím, že rekord globálně nejteplejšího měsíce byl překonán již podesáté za sebou.
Globální teplota, tedy teplota nad pevninou a oceány, byla o 1,21 stupně Celsia vyšší, než činil průměr únorů za celé dvacáté století. Teplota loňského února, který si až do toho letošního držel historický rekord, byla překonána o 0,33 stupně Celsia.
Mimořádně teplé počasí panovalo podle NOAA především v Jižní Americe, Africe, jižní a východní Evropě a v jihovýchodní Asii, naopak neobyčejně chladno bylo na několika místech Asie, například na ruském poloostrově Kamčatka.
Důsledkem vysokých teplot je slabá vrstva ledu. Plocha zalednění Arktidy byla v únoru 7,51 procenta pod průměrem let 1981 až 2010. Rozsah ledu byl navíc nejmenší pro únor od roku 1979, kdy se začalo se zaznamenáváním těchto údajů. V případě Antarktidy byl rozsah zalednění oproti průměru let 1981 až 2010 menší o 9,54 procenta, v historii měření pak byla plocha ledu šestá nejmenší.
|
Hodnocení webu Slunečno |