14. prosince 2024 22:58
Změny prostředí v oblasti Arktidy jsou za posledních dvacet let mimořádně patrné a rostoucími teplotami mohou ovlivnit životy po celém světě. Mezi největší změny patří méně sněhu, ničivější pobřežní záplavy a stále častější požáry, které emitují uhlíkové plyny a přispívají k oteplování.
Fotografie:Depositphotos
Vědci z celého světa sledují jak z grónského ledového štítu a arktických ledovců odtává stále větší množství vody. Zároveň se radikálně zvyšuje i množství uvolňovaných plynů při arktických požárech a rozmrazení tundry.
Na zprávě Arctic Report Card 2024 spolupracovalo 97 vědců z jedenácti zemí s odbornými znalostmi divoké zvěře, lesních požárů, mořského ledu a sněhu. Vyšla desátého prosince s cílem informovat o stavu arktického prostředí. Podrobně popisuje změny i důsledky pro lidi a volně žijící zvířata.
Za devatenáct let existence programu Arctic Report Card byli vědci svědky dramaticky se urychlujících změn v posledních desetiletích. Nejvíce patrné je dlouhodobé zkracování arktické sněhové sezóny, která je dnes o jeden až dva týdny kratší než v minulosti. Kratší sněhové období se stalo výzvou pro rostliny i zvířata a ovlivní i charakter a načasování jednotlivých sezón. Pokud dojde k delšímu období bez sněhu, negativně se to promítne v podobě snížení vodních zdrojů a zvýší se riziko sucha.
Rozsah mořského ledu se snížil tak markantně, že nyní tvoří jen tenkou a sezónní krajinu. V minulosti se zde nacházelo ohromné množství tlustého ledu, které prakticky vymizelo. Sezóny mořského ledu se neustále zkracují a odkrývají tmavý povrch oceánu, který umožní v létě absorbovat více tepla což přispívá ke zvýšení teploty vzduchu i oceánu.
Rok 2024 přinesl do Arktidy druhé nejvyšší teploty od začátku měření v roce 1900 a nejdeštivější léto v historii. Arktická tundra fungovala po tisíce let jako pohlcovač oxidu uhličitého, jenže dnes permafrost napříč Arktidou odtává a otepluje se. Jakmile se půdy rozmrazí, umožní to mikrobům v permafrostu rozkládat uložený uhlík na oxid uhličitý a metan. Tyto plyny zachycující teplo se následně uvolní do atmosféry a podpoří globální oteplování. Navzdory globálním dohodám a odvážným cílům jsou lidské emise plynů zachycujících teplo stále rekordně vysoké.
Zdroj:AlaskaBeacon/Editorial
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|
|
Hodnocení webu Slunečno |