Vyhledat místo:

Líbí se mi web Slunečno.cz

Počasí Slunečno

Líbí se Vám web Počasí Slunecno.cz ?

Aplikace Slunecno.cz

Pro Windows 10 a 11 Pro Windows 10 a 11
Rychlá instalace Rychlá instalace
Jednoduchá obsluha Jednoduchá obsluha
Snadný přístup Snadný přístup

Ikona Slunce >> Předpověď počasí Slunecno.cz >> Články o počasí >> Asijský smog zřejmě zesiluje bouře tvořící se nad Pacifikem

Asijský smog zřejmě zesiluje bouře tvořící se nad Pacifikem

15. dubna 2014 15:44

Peking 15. dubna (ČTK) - Špatná kvalita ovzduší v Číně a dalších asijských státech má závažný vliv na vývoj počasí na severoamerickém kontinentu. Podle studie zveřejněné ve vědeckém akademickém sborníku PNAS bouře tvořící se nad Tichým oceánem zesilují vlivem částic ze znečištěného vzduchu.

"Jde o docela dramatický vliv. Vlivem toho znečištění se vytvářejí mohutnější a hustší mraky a s tím se pojí také více srážek," řekl stanici BBC jeden z autorů studie Yuan Wang z Kalifornského technologického institutu.

Některé oblasti v Asii se potýkají s vůbec nejhorším znečištěním ovzduší na planetě. V čínské metropoli Pekingu dosahují hodnoty škodlivin v ovzduší často hodnot ohrožujících zdraví. Nad limity stanovené Světovou zdravotnickou organizací se dostávají emise také v indickém Dillí.
Negativně to ovlivňuje nejen obyvatele těchto měst, ale přibývá také důkazů o škodlivém vlivu i ve vzdálenějších oblastech.

Američtí a čínští vědci se snaží závislost přesněji stanovit pomocí počítačových modelů. Zjistili, že prachové částice se dostávají prouděním vzduchu nad severní Pacifik a tam se promíchají se vzdušnými vodními kapkami. Vytváří se pak hustší mračna, z nichž se nad oceánem vytvářejí intenzivnější bouře.

"Znečištění pocházející z Asie ovlivňuje vývoj počasí v ostatních částech světa v zimním období, zejména v oblastech, které leží v cestě vzdušného proudění, tedy v Severní Americe," sdělil Yuan Wang.

Britská klimatoložka Ellie Highwoodová z Readingské univerzity k tomu řekla, že roste povědomí o tom, že atmosférické znečištění se projevuje nejenom lokálně, ale má vliv také na vzdálenější oblasti. Studie týkající se Tichého oceánu je podle ní dobrý příklad tohoto vlivu. Podobně prý se mohou prašné částice dostávat při monzunovém vzdušném proudění z jižní Asie do celého světa.



Mohlo by vás dále zajímat


· Šéfka WFP vyzývá k naléhavé klimatické akci
· V důsledku povodní chce Brazílie redukovat CO2
· Jižní Korea čelí hurikánu Maysak
· Nová Anglie čelí znovu silné bouři Nor'easter
· Ostrov Sylt, Německo
· Sopka Kilauea přes dva týdny chrlí lávu video
· Jarní bouře způsobují tornáda v USA
· Japonský hrad Himeji – Himedži - Himedži-džo
· Extrémní sucho v Somálsku: zemře až 350.000 dětí
· Další záplavy v Brazílii a klimatické změny

Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď počasí na plochu Windows