27. října 2020 09:11
Babí léto je období, které se vyskytuje od konce září do začátku října a je typické slunným počasím a velkými rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Denní teploty mohou řadu dní překročit hranici 23 stupňů Celsia a noční někdy spadnou až k bodu mrazu. Samotná délka babího léta je pro každý rok individuální a může se pohybovat od jednoho týdne do takřka dvou měsíců, jako tomu bylo naposled v roce 1959.
Pro babí léto existuje větší množství pojmenování, naši předkové ho označovali jako svatováclavské léto. Angličané mu říkají léto svatého Lukáše, ve Francii se jedná o léto svatého Martina, a v Severní Americe toto období nazývají indiánské léto.
Babí léto je nádherné období, kdy se začínají listy zbarvovat do všech možných odstínů. Je třeba počítat i s faktem, že v důsledku velkých rozdílů mezi denními a nočními teplotami doprovázejí často babí léto v ranních hodinách i mlhy.
Podle meteorologů se babí léto vyskytuje nejčastěji od 21 září do 2. října. Jev se vyskytuje v Evropě, Asii i Americe na začátku astronomického podzimu. Právě v této době dopadají sluneční paprsky kolmo na rovník.
Během období, které je označováno jako babí léto, se příroda pomalu chystá na příchod zimy. Dozrávají poslední plody, mezi které patří ostružiny, ořechy, jablka a hrušky. Konec vegetačního období je klíčové i pro zvěř, která si chystá zásoby potravin na zimu. V období babího léta dochází i ke stěhování některých ptáků na jih, kde je tepleji.
Samotný název babí léto vznikl dávno v minulosti a jeho etymologický původ je neznámý. Existují však domněnky, že název je odvozen od Plejád otevřené hvězdokupy v souhvězdí Býka, které byly označovány jako Baby. Plejády jsou nejvíce viditelné v období babího léta.
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|