16. dubna 2021 23:51
Studie z Norské arktické univerzity poukazuje na fakt, že letošní nezvykle chladné počasí v Evropě je důsledkem masivního tání arktických ledovců. Mimořádně nízké teploty a vydatné sněhové srážky na jaře sužovaly velkou část Evropy a ve Francii způsobily ohromné ztráty v zemědělství.
Letošní jarní teploty se pohybují velmi nízko a celou Evropu zasáhlo vydatné sněžení doprovázené silným arktickým větrem. Vědci upozorňují na to, že se situace ohledně klimatické krize a globálního oteplování prohlubuje.
Vědcům se podařilo dokázat, že letošní velmi chladné počasí souvisí stejně jako v roce 2018 s táním ledovců v Barentsově moři. Díky geochemickému otisku par z Arktidy vzniklo kolem 85 procent sněhu, který později napadl na území Evropy. Zdrojem par byla povrchová voda v Barentsově moři, které se nachází mezi Ruskem a Norskem.
Díky dlouhodobému pozorování už vědci ví, že rychlejší tání ledovců uvolňuje více vlhkosti, které pak ovlivní klima v Evropě. Z dlouhodobých analýz je patrné, že díky roztání jednoho metru čtverečního ledu v Barentsově moři, se do Evropy dostane až 70 kilogramů sněhu v důsledku odpařování.
Je velmi pravděpodobné, že tání ledovců v Arktidě bude pokračovat i v budoucnu. Díky tomuto faktu by mělo v zimním období Evropu zasáhnout častější sněžení. Kromě vydatných sněhových srážek budou Evropu častěji sužovat i nízké jarní teploty a mrazy, které letos ve Francii zničily až 50 procent vinné révy. Tuhé jarní mrazy ve Francii ohrožují i další plodiny a podle francouzského předsedy vlády Francie čelí nejhoršímu počasí za posledních 30 let.
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|
|
Hodnocení webu Slunečno |