3. října 2024 04:58
Mnozí si kladou otázku, co způsobilo nedávné ničivé záplavy v Nepálu, které si vybraly dvě stě obětí na životech. Odborníci se domnívají, že na intenzitě letošních záplav se neblaze podepsala změna klimatu. Velkou roli zde hraje i špatné plánování měst a celá řada dalších faktorů.
Fotografie:Pixabay
Minulý týden se v důsledku nepolevujících dešťů rozvodnila řeka Bagmati a způsobila záplavy v hlavním městě Káthmándú. Divoká voda zničila tisíce domů a vysídlila spoustu obyvatel. Místní obyvatelé se přiklání k variantě, že záplavy způsobily nekontrolované městské zásahy do řeky, která prochází údolím Káthmándú.
Meteorologové zaznamenali, že během čtyř dnů napršelo v Káthmándú 240 milimetrů srážek. V některých částech města dokonce 322 milimetrů a jedná se o nejhorší záplavy od roku 2002. Záplavám se nevyhnula ani vyhledávaná turistická destinace Pokhara, která se nachází ve vzdálenosti dvou set kilometrů od hlavního města.
Záchranáři a hasiči do dneška pátrají po více než dvou desítkách pohřešovaných. Na pomoc byla kromě policie a hasičů nasazena i armáda. Během několika dní armáda zachránila kolem čtyř tisíc obyvatel z odříznutých částí města. Místní cesty jsou zaplavené, což komplikuje záchranné práce. Většina z nich byla podniknuta pomoci helikoptér, které jsou v hornatých oblastech nezbytným pomocníkem.
Odborný asistent na katedře stavebního inženýrství na Tribhuvanské univerzitě říká, že faktory způsobené člověkem přispěly k závažnosti záplav. Jedním z faktorů byla nepřipravenost a nedostatečné včasné varování. Dále i nevědecké postupy při využívání půdy. Velkou roli hraje i zúžení řeky Bagmati z důvodu městského rozvoje v devadesátých letech, kdy Nepál zažíval populační boom. Jednoduše řečeno docházelo za posledních padesát let k výstavbě silnic a domů v místech, která byla dříve součástí říčního systému.
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|
|
Hodnocení webu Slunečno |