26. února 2021 23:36
Z několika vědeckých studií je patrné, že došlo k největšímu zeslabení golfského proudu za posledních tisíc let. Dokonce existují obavy, že by postupně mohlo dojít k jeho zastavení, což by mělo dalekosáhlý vliv na klima po celé planetě.
Golfský proud pravidelně přivádí teplou vodu do Evropy, letos však jeho rychlost zeslábla v důsledku globálního oteplování více, než se původně očekávalo. Výsledky studie byly zveřejněny v magazínu Nature Geoscience a je založena měření teplot a rovněž i pohybu sedimentů. Studie poukazuje na to, že došlo k rekordnímu oslabení Atlantické jižní cirkulace.
Velká část vědců i autoři studie se domnívají, že markantní zpomalení je způsobeno emisemi skleníkových plynů. Stefan Rahmsdorf, který pracuje pro Institut na zkoumání změn klimatu podotýká, že se bohužel vyplnily desítky let staré klimatické modely. Slábnutí Golfského proudu bylo předpovídáno už před dvaceti lety.
Hlavní úlohou oceánského proudění, je unášení vody z tropických částí oceánu podél východního pobřeží Severní Ameriky. Golfský proud unáší ohromné množství teplé vody, které se v průběhu cesty ochlazuje. Ochlazená voda začne postupně klesat, jakmile dosáhne blízkosti Grónska a následněji proud nese na jih do Atlantického oceánu.
Studie potvrzují, že za posledních sto let došlo ke zpomalení Golfského proudu o více než 15 procent. Bohužel se tyto změny už naplno projevují v podobě častějších vln veder v Evropě. Golfský proud má rovněž nesporný vliv na utváření bouří a výrazně ovlivňuje klima i ve Velké Británii.
Negativní vliv na zpomalování Golfského proudu má i tání ledovců v Grónsku nebo větší srážky na území Severní Ameriky. Další vědci tvrdí, že pokud se nepodaří zmírnit globální oteplování, mohl by se Golfský proud v budoucnosti úplně zastavit.
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|