7. prosince 2017 06:34
O tématu hladomoru bychom se mohli bavit donekonečna. Postrádalo by to však smysl. Tato dokonalá definice vám ale nastíní jiný pohled na tuto problematiku: „Hladomor je součástí systému, ve kterém mohou kvůli ziskům vládnoucích tříd zemřít miliony lidí a hlad je používán jako válečná zbraň.“
Toto je bohužel skutečnost a tvrdá realita. Například Somálsko je toho jasným příkladem. Za posledních 25 let zde vypukl již třetí hladomor. Poloha této země je totiž dosti strategická jak pro velmoci na východě tak i na západě. Právě proto je Somálsko středem zájmu již od roku 1960, kdy získalo svou nezávislost. Somálsko totiž leží blízko přepravních cest ropných tankerů v Rudém moři a Perském zálivu. Ropa a nerostné bohatství jsou přesně to, co všichni chtějí. Zabrat, vytěžit, vydrancovat a opustit. Hlad je jen nástroj k vyvolání prvotních nepokojů, válka všechny zaměstná a odreaguje, zatímco se v pozadí toho všeho bojuje o moc. Afrika je nádherná země s vysokým potenciálem. Škoda jen, že se nedokáže ubránit a držet si svou suverenitu.
Velice nadějné řešení hladomoru nyní začali praktikovat na Ugandě. Vyšlechtili zde jeden druh fazolí, který má nejenom rychlé zrání, ale i vysokou výnosnost a je odolný pro pěstování v suchých oblastech. Země nyní spoléhá na tento druh fazolí jako na hlavní zdroj obživy nejenom místním, ale i příchozím uprchlíkům. Chudé africké země se totiž nepotýkají s hladomorem díky tomu, že by byl takový nedostatek jídla. Problém je totiž někde jinde. Průměrný Evropan si totiž v roce 2010 vydělal dvacetinásobek oproti svému protějšku v Africe. Lidé zde prostě nemají na to, aby si jídlo koupili. Občanská válka navíc donutila mnoho lidí odejít, a proto už nebylo nikoho, kdo by úrodu z polí sklízel. Vlády se tedy spoléhají na to, že dají místním lidem a jihosúdánským uprchlíkům nejenom činnost, ale i možnost si sami vypěstovat jídlo.
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|