31. ledna 2014 09:42
Hromosvod na vrcholu travou zarostlé hradní věže Starého Berštejna (v okrese Česká Lípa) je jediná připomínka moderní civilizace. Jinak tu Miloš Novák žije o víkendech a dovolených a nyní i v penzi už čtyři desítky let téměř stejně jako jeho obyvatelé v dávných staletích.
Vodu tahá od roku 1971, kdy má zříceninu v pronájmu (za údržbu) v kanystrech z pramene několik set metrů dole pod svahem kopce, elektřinu má jen tu, kterou mu „dodají“ hromy a blesky svedené již zmiňovaným hromosvodem do vrcholku bývalé sopky, na níž je bývalý strážní hrad vybudován. Vařit může buď na krbovém ohništi, které slouží i ke grilování, nebo na lihovém či vařiči.
Tuny na vlastních zádech
Za čtyři desítky let vytahal na vrchol kopce desítky tun kamene, dřeva, písku a vápna na cement, když hrad, z něhož zbyla už jen strážní věž a část opevnění, opravoval. Autem přijede pár set metrů pod vrchol, pak cesta končí. Vše už je pak jen na bedrech bývalého lodníka.
Dostavěl částečně hradby, na ně nastavěl dřevěné palisády, vše proto, aby co nejvíc omezil volný přístup nezvaných návštěvníků. Lidé si v minulosti jednak ze zříceniny brali, co se jim zachtělo, jednak se už Miloši Novákovi stalo, že se musel bránit před poberty, kteří očekávali i u nového majitele dobrý lup.
Zpěv předků a božský výhled
Na život na špičce bývalé sopky nedá Miloš dopustit. Sice není ani gram, který by nevynesl vlastníma rukama, ale prožitky, které z tohoto místa má, mu mohou všichni jen závidět. Železem a magmatem prorostlá hora je v bouřkách magnetem pro blesky. Sice tu pár let žil bez hromosvodu, ale když za bouřky uhodilo do strážní věže několik silných úderů nebeské elektřiny, rozhodl se vybudovat bleskosvodné zařízení, které přizpůsobil charakteru starobylého hradu.
Jako každý jiný hrad má i Milošův Starý Berštejn svou hradní záhadu. „Říkalo se, že tu byla hradní kaple. Párkrát se mi stalo, že jsem v noci slýchával vzdálený sborový zpěv, chorál, či něco takového. Možná ty magnetické horniny mají paměť a zapsaly do sebe hlas našich předků z doby před mnoha staletími,“ říká hradní pán.
Pohled, který má z vrcholku věže, by prý nevyměnil za miliony. Dohlédne až na sever Čech, přes Máchovo jezero zase na opačnou stranu. Větrné počasí tu nikdy moc neudrží mraky a mlhy, viditelnost je ze „střechy“ Starého Berštejna obvykle vynikající v zimě i v létě. Nehledě na vzduch, který mu mohou závidět i horalé.
Text k foto: Pavel Hrabica
|
Hodnocení webu Slunečno |