3. srpna 2022 14:22
Kachna je české rodové jméno pro menší vodní ptáky. Jako kachny se též obecně označují všichni ptáci z čeledi kachnovitých, jsou-li menší než husy nebo labutě. Název kachny a kačera je odvozen od zvuků, které vydávají. Tedy kachna vydává káchání a kačer vydává káčání. Samičky kachen sedí na vejcích necelé 4 týdny, ihned po vylíhnutí se káčata dokáží pohybovat po vodě, na létání si musí další dva měsíce počkat.
Podle způsobu obživy se kachnovití dělí na plovavé a potápivé kachny: plovavé kachny si hledají potravu v mělčích vodách, „panáčkují“, hlavu mají sice pod vodou, ale ocas vystrkují nad hladinu. Potápivé kachny se naproti tomu potápějí pod hladinu celé a dostanou se tak ke dnu i v hlubších vodách.
Díky kroužkování víme, že české divoké kachny zimují v severní Itálii, jihovýchodní Francii a na pobřeží Španělska, odkud se v březnu vracejí. Jejich hejna, která vídáme na českých řekách i v zimě, tvoří přistěhovalci ze severu a Sibiře, i když mnohé naše kachny už na jih neodlétají.
Jaký je rozdíl mezi kachnou a Kačenou?
U téměř všech druhů kachen bývají samci vždy větší než samičky. Kromě toho, že mají obecně větší tělesnou hmotnost, mají kačeři také větší hlavy a tlustší krk než kačeny.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kachna
https://www.slepicar.cz/blog/663-rozeznat-kachnu-od-kacera-nebylo-nikdy-jednodussi.html
|
Hodnocení webu Slunečno |