27. února 2014 16:46
Turistika je nejpopulárnější způsob, jak zažít, cítit a vnímat tento vegetací bohatý ostrov, nádhernou krajinu, historii a geologické zajímavosti. Existuje více než 250 kilometrů turistických tras skrz ostrov, různých stupňů obtížnosti. Většina je velmi dobře značená, opatřená odpočinkovými místy i kempy. Vřelí a přátelští Kypřané, noci se stanem pod hvězdami, symfonie cikád a báječné víno…to je jen několik málo důvodů, proč vyrazit právě na Kypr.
Nejpopulárnější pro pěší turistiku jsou oblasti Troodos National Forest Park, poloostrov Akamas, Cape Grecco a Protaras. Hlavní sezona pro pěší turistiku na Kypru je na jaře, kdy aroma čerstvých květů, často endemických rostlin, je pojistkou pro nezapomenutelný pobyt v kyperské přírodě.
Poměrně snadno tu můžete narazit na přelet orla, supa bělohlavého nebo barevného dudka. Občas, pokud budete mít štěstí, můžete vidět kyperského muflona, druh divoké ovce typický pro ostrov (nežije jinde na světě), který se toulá v rozsáhlých lesích západního Troodosu a je symbolem pro ostrovní národní dopravce.
Pěší turistika v pohoří Troodos
Pohoří Troodos, jehož nejvyšší vrchol dosahuje téměř 2000 metrů a je v zimě pokryt sněhem, je chladnější alternativou k letnímu pobřeží (o 10–15 °C nižší teplota než na pobřeží – 32–40 °C) a ideální variantou mimo léto. Nachází se v centru ostrova a je největším pohoří na Kypru. Hory jsou geologicky unikátní – jde o jedno z mála míst na světě, kde geologové mohli studovat, co se dělo v oceánské kůře, aniž by se namočili. Polštář lávy na dně původního moře Tethys, vyplývající z podvodního sopečného výbuchu před 90 000 000 roky, je totiž vidět podél silnic a svahů v celé oblasti Troodosu. Mimo to je pohoří jednou z pěti oblastí na světě nejbohatších na ložiska mědi. I z toho důvodu historikové uvažují o tom, že řecké jméno 'Kypros' může mít souvislost s latinským názvem pro kov, měď.
Cedar Valley
Cedrové údolí známé jako Koilas ton Kedron, Koilás tón Kédron nebo Sedirler Vadisi, je příhodně pojmenované. Je jich v tomto odlehlém údolí více než 200 000 a nejsou to jen tak obyčejné stromy, ale původní cedr kyperský (Cedrus brevifolia), blízký příbuzný slavného cedru libanonského. Není jednoduché se sem dostat, ale o to parádnější „divokost“ tu najdete. Přístup je po nezpevněné cestě od Pano Panagia na straně paphoských hor nebo z Kykkos po značených (nezpevněnéch) cestách na trase z Kykkos do Stavros tis Psokas. A pokud budete mít opravdu štěstí, nebude to jen cedr, co uvidíte. Právě zde v Cedar Valley se nachází srdce mufloní populace.
Reálnou hrozbou na ostrově je oheň a to už na začátku května, kdy teploty začínají šplhat na 35 °C. I v obci Troodos (1700 m) si můžete změřit v pozdním jaru až 30 °C. Mezi ostrovy Středomoří má Kypr největší rozlohu lesů, které „žijí“ pod neustálou hrozbou požárů. Za lesní porosty vděčí Kypřané Britům, kteří v dobách své vlády na ostrově vysázeli desítky tisíc stromů. Dnes je z nich mnoho ve věku vyšším šedesáti let a tvoří impozantní háje. Zejména v blízkosti Mount Olympus najdete nádherné 500 let staré porosty borovice černé.
Zakázané vrcholy
Kypr má velmi dlouhou a pestrou historii. Jako mnoho z ostrovů Středozemního moře měnil poměrně často majitele. Jeho poloha blízko do Svaté země, Egypta a celého Středního východu jej činila ideální základnou pro mnoho válečných aktivit. Na celém ostrově najdete zbytky křižáckých hradů (nejzajíměvjší v Kyrenii) a mnoho z pobřežních měst má starověké opevnění. Jedním z výsledků této pestré historie je i to, že jen zřídka najdete důležitý vrchol bez nějaké konstrukce na jeho vrcholu. Všechny tři nejvyšší hory pohoří Troodos například „hostí“ masivní radarová zařízení, z nichž některá slouží leteckému provozu, ale většina sleduje vojenské činnosti přes demarkační linii. Mnoho vrcholů ctižádostivých horalů je tak ochuzeno, protože nejen, že se k nim nesmí, ale častokrát ani nedá dostat přes hradbu plotů či ostantého drátu.
Text: Dana Jakoubková
foto: thinkstock a autorka
|
Hodnocení webu Slunečno |