21. listopadu 2024 17:49
Vědci našli důkazy, že mangrovové lesy na Maledivách, které chrání subtropická pobřeží se topí. Zjištění naznačuje, že stoupající hladina moře a klimatický jev známý jako dipól Indického oceánu vedly k tomu, že některé maledivské ostrovy ztratily od roku 2020 více než polovinu mangrovového porostu.
Fotografie:Pixabay
Výzkumný tým vedený Northumbrijskou univerzitou varuje, že nová zjištění budou mít důsledky nejen pro Maledivy, ale i pro další ostrovní národy a pobřežní ekosystémy po celé planetě. V roce 2020 bylo zaznamenáno postupné zhoršování mangrovových lesů na čtvrtině maledivských ostrovů. Situace následně vyústila v odumírání velkého množství stromů.
Rozsah škod nejvíce odhalily satelitní snímky neobydlených ostrovů. Na některých ostrovech bylo ztracena i více než polovina mangrovového porostu. Mangrovy hrají zásadní roli při ochraně pobřežních oblastí před bouřemi, erozí i záplavám. Jejich funkce spočívá v přirozené bariéře. Zároveň jsou i školkami pro celou řadu mořských druhů, které tvoří i potravu pro pobřežní komunity.
Tým výzkumníků spojil důkazy z hladiny moře, klimatických údajů a dálkového průzkumu s terénními pozorováními geochemie sedimentů a dendrologie. Analýza mangrovového dřeva odhalila, že mrtvé stromy vykazovaly větší známky stresu ze slanosti ve srovnání se živými stromy. Stres naznačuje, že kořeny stromů se snažily vyrovnat se zvýšenou hladinou solí, což byl klíčový faktor jejich případné smrti.
Bylo zjištěno, že hladiny moří kolem Malediv stoupaly zrychleným tempem o více než 30 milimetrů za rok v letech 2017 až 2020. Ke konci období došlo k intenzivnímu jevu dipól Indického oceánu.
Mangrovy přirozeně vytvářejí svůj vlastní sediment, což jim umožňuje přizpůsobit se postupně stoupajícím mořím. Rychlost, jakou hladina stoupá v posledních letech, je příliš rychlá na to, aby se s ní dokázaly mangrovové lesy vyrovnat.
Jak se planeta stále otepluje lze očekávat, že dipól se bude vyskytovat častěji a ve větší velikosti. Vědci poznamenali, že byly zveřejněny důkazy o odumírání mangrovů i v jiných oblastech Indického oceánu.
Zdroj:ScienceDaily/Editorial
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|
|
|
---|
|
Hodnocení webu Slunečno |