15. května 2016 05:15
V blízkosti řeky Catacumbo, která se nalézá poblíž Venezuelského města Maracaibo, bouří takřka 300 dní v roce. Touto částí Venezuely se z neznámého důvodu nebem prožene každý den přes 40 tisíc blesků.
Na nikdy neutuchající burácení si místní obyvatelé už zvykli a dokonce ho dokážou i využít ve svůj prospěch a to hned v mnoha oblastech. Blesky, které protkávají nebe nad Maracaibem, slouží námořníkům k orientaci a projasní oblohu tak jasně, že je možné je zahlédnout až ve vzdálenosti 450 km.
Za zmínku stojí, že veškeré blesky vznikly v super bouři trvající už několik milionů let. Bouře generuje každou minutu přes 280 blesků, které jsou dlouhé přes 5 km. Venezuelská vláda usiluje o zapsání tohoto přírodního jevu mezi památky UNESCO.
Blesky mají impozantní sílu a jediný z nich by dokázal rozzářit přes sto milionů žárovek. NASA odhaduje, že v Maracaibu udeří až jedna setina všech blesků na světě.
V minulosti se ukázalo, že jas, který blesky vytváří, má ještě jednu velkou výhodu. Tou je dokonalé prozáření prostoru, které znemožňuje tajné napadnutí města, o které se pokusil i Francis Drake.
Vědci stále spekulují, proč je výskyt bouří v této oblasti tak markantní. Domnívají se, že příčinou jsou geologické atributy terénu v ústí řeky Catacumbo. Bouři podporuje nízký tlak, chladný vzduch z Andských velehor a v poslední řadě i ionizovaný methan vznikající u jezera Maracibo.
Meteorologové si jsou dobře vědomi faktu, že gigantická energie vznikající při bouři podporuje udržování ozónové vrstvy. Právě ve Venezuele vzniká největší množství ozónu na Zemi.
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|