3. března 2014 09:15
S prvním březnovým dnem začala na pražském Výstavišti oblíbená Matějská pouť. Na tomto místě se letos koná již po jedenapadesáté, její tradice však sahá daleko hlouběji do historie.
V archivních dokumentech je její existence doložena již v roce 1595. Konala se u kostela sv. Matěje v Dejvicích a papež Klement VIII. vyhlásil na žádost tehdejšího pražského probošta Jiřího Bartholda Pontana z Breitenberka plnomocné odpustky pro poutníky ke zdejšímu kostelu.
Začátky u kostela
Nejprve byla tato pouť především náboženským svátkem. Stala se však proslulou, protože byla první jarní poutí v Praze a postupně měnila charakter z čistě náboženské slavnosti na akci zábavní. Původní prostor u kostela a fary přestal dostačovat a pouť se posunula zhruba do míst dnešního Vítězného náměstí, zvaného Kulaťák. Už v době první republiky ji navštěvovalo až čtvrt milionu lidí.
Známá písnička Karla Hašlera U svatého Matěje pochází z filmu režiséra Josefa Kokeisla U svatého Matěje, když se slunko zasměje (1928), který čerpá námět z poutních slavností. Film se však do dnešní doby nedochoval a podle Národního filmového archivu jsou materiály považovány za ztracené. Písnička však zůstala, tady si ji můžete poslechnout.
Stěhování
Výstavba nových budov Českého vysokého učení technického zapříčinila, že konání zábavní části pouti bylo přesunuto v roce 1960 na Letnou, pouť se pak konala také na Břevnově a v Modřanech. Od roku 1963 našla své místo v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích (dříve Park kultury a oddechu Julia Fučíka), kde se koná do nynějška. Největší boom zažila v 90. letech minulého století, kdy se počet návštěvníků blížil milionu, přestože počet atrakcí oproti dnešku byl zhruba poloviční. Návštěvnost pak postupně klesala a v posledním desetiletí se pohybuje průměrně okolo 150.000 návštěvníků, rekordní počet lidí přišel například v roce 2011, kdy si Matějskou pouť užilo 215.011 návštěvníků.
Letošní Matějská
Letošní ročník nabízí návštěvníkům cca 120 různých atrakcí pro dospělé i ty nejmenší, kromě již tradičních a známých také řadu novinek. Z nich zůstane po ukončení Matějské pouti k dispozici návštěvníkům po zbytek sezóny cca 22 atrakcí. Ale nejen atrakce dělají Matějské pouti tu správnou atmosféru. Vždyť co by to bylo za pouť například bez perníkového srdce anebo papírové růže?! Chybět nesmějí ani střelnice, stánky s nejrůznějším zbožím a občerstvením, otevřeny budou také restaurace v areálu Výstaviště. Během konání Matějské pouti se uskuteční také tradiční Den pro zdravotně postižené děti, letos v pondělí 24. března. Celá akce je přístupná handicapovaným dětem s doprovodem a veškeré atrakce jsou mezi 11 a 15 hodinou pro tyto děti zcela zdarma. V tomto čase mohou shlédnout také stálou expozici „Mořský svět“ a vystoupení klaunů ze skupiny Medůza na Křižíkově fontáně. Týž den se na stejném místě od 15 hodin uskuteční koncert předních českých umělců, pro upřesnění je třeba sledovat web pořadatelů pouti.
Matějská pouť potrvá do 21. dubna. Otevřeno je každý den kromě pondělí (netýká se svátků a prázdnin), ve všední dny od úterý do pátku od 14 do 21 hodin, v sobotu, neděli, o svátcích a školních prázdninách od 10 do 22 hodin. Cena vstupného je 25 Kč, ve všední dny 10 Kč, děti do výšky 120 cm mají vstup zdarma.
autor: Anna Hrušková
|
Hodnocení webu Slunečno |