8. ledna 2014 12:00
New York/Toronto 8. ledna (ČTK) - Spojené státy a Kanada se stále potýkají s nejhorší vlnou mrazů za posledních 20 let, která se ze severních částí přiblížila i do středu a k jihu USA. Extrémní ochlazení již na území Spojených států stálo život 21 lidí, informovala dnes agentura AP. Aerolinky nadále ruší stovky letů, úřady na řadě míst doporučily lidem nevycházet. Všech 50 států USA včetně Havaje či Floridy zaznamenalo během úterka teploty pod bodem mrazu.
Mrazy podle meteorologů začnou ustupovat během středy a čtvrtka.
Ze Středozápadu USA se mráz během úterka přesunul na východní pobřeží, kde zasáhl nejen severní oblast New Yorku a Washingtonu, ale i bělostné pláže Floridy. Například ve městě Pensacola, kde se v tuto roční dobu obvykle prohánějí lidé na bicyklech či v běžeckých úborech, ukazoval teploměr minus sedm stupňů Celsia a ulice byly takřka liduprázdné.
Mrzlo místy dokonce i na Havaji. Na vrcholu nečinného vulkánu Mauna Kea naměřili osm stupňů pod nulou. Jinak ale v oblíbeném cíli amerických výletníků, který se nachází v Tichém oceánu asi 4000 kilometrů daleko od západního pobřeží USA, je teplo.
Ve městě Birmingham v jižním státě Alabama bylo v úterý minus 14 stupňů, což překonalo letitý zimní rekord z roku 1970. Rekordy padaly i v dalších státech jihu země jako Georgia, Tennessee či Arkansas.
Výrazně větší dopad měl ovšem takzvaný polární vír přinášející extrémně nízké teploty na severnější oblasti. Pouze během úterka zrušila letiště v USA a Kanadě přes 3000 letů, New York preventivně uzavřel řadu dálnic a vyhlásil pohotovost kvůli více než 55.000 lidí, kteří jsou v tomto městě bez domova.
Od neděle zemřelo v USA v důsledku mrazů a sněžení nejméně 21 lidí, z toho sedm ve státě Illinois a šest v Indianě. Nejméně pět lidí na různých místech země zkolabovalo a zemřelo, když odklízeli sníh. Několik obětí si mráz vybral mezi bezdomovci, kteří nevyhledali útočiště v nouzových přístřešcích, jež v těchto dnech charity zřizují po celých Spojených státech.
Šťastnější konec měl podle serveru BBC příběh muže z Indiany, kterého vysvobodili z auta zcela zasypaného sněhem po 15 hodinách.
Hokejový tým Sabres z města Buffalo na severu státu New York odvolal kvůli obavám o zdraví a bezpečí diváků úterní večerní utkání, což se podle stanice CNN v prestižní lize NHL stalo po 13 letech. Úřady varovaly místní obyvatele, aby až do dnešního rána počítali s mrazivým větrem o rychlosti až 75 kilometrů v hodině.
V některých městech na Středozápadě jsou již dva dny uzavřeny školy a řada lidí stále vychází ven jen v nutných případech. Největším mrazům za poslední dvě desítky let čelí více než třetina USA. Mrazivé počasí spojené s "polárním vírem" podle meteorologů pocítilo či pocítí téměř 200 milionů Američanů.
Extrémní mrazy stále trápí také Kanadu, odkud se o víkendu začaly do USA šířit. Kvůli silnému větru sahaly v úterý večer v části provincie Ontario teploty pociťované lidmi až k minus 40 stupňům. Mezinárodní letiště v Torontu, které během úterního dopoledne nepřijímalo žádná letadla, se navečer vrátilo k částečnému provozu. Stále však ruší či odkládá desítky letů.
Důvodem je podle mluvčí letiště Shereen Daghstaniové fakt, že přetrvávající nízké teploty mohou mít vliv jak na bezpečí provozu, tak na zdraví zaměstnanců provádějících přímo na ploše nutné úkony. "Když dojde na doplňování paliva letadel či manipulaci se zavazadly, musejí to udělat zaměstnanci," vysvětlila mluvčí.
Několik stovek lidí nespokojených s omezeními musela na torontském letišti uklidňovat policie. Kanadské aerolinky varovaly, že návrat k normálnímu provozu potrvá dny.
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|
|
Hodnocení webu Slunečno |