21. ledna 2014 16:24
České Budějovice 21. ledna (ČTK) - Povodí Vltavy investovalo do protipovodňových staveb v kraji do konce roku 2013 téměř 850 milionů korun. Nejlépe chráněným městem proti záplavám jsou aktuálně České Budějovice. Protipovodňová opatření tam byla vybudována na pětisetletou vodu. Blatná by odolala stoleté vodě a proti padesátileté jsou zabezpečeny třeba Soběslav, Bechyně a Dráchov. Naopak nejhůře, pouze proti pětileté vodě, je chráněn Český Krumlov. ČTK to dnes řekl mluvčí Povodí Hugo Roldán.
Do konce roku 2013 bylo po katastrofálních povodních v roce 2002 na území Jihočeského kraje dokončeno celkem 15 staveb, přičemž loni se jednalo o pět, a to konkrétně protipovodňová opatření v Bechyni, Soběslavi, Blatné, v Českém Krumlově a v Sedleci. Práce loni přišly na více než 270 milionů korun.
Do konce června 2014 budou dokončeny protipovodňové stavby ve Veselí nad Lužnicí a v Plané nad Lužnicí, u kterých byla ke konci roku 2013 provedena zkouška instalace mobilních prvků a čerpadel. "I přes to, že stavby nejsou zcela dokončeny z důvodu jejich zasažení povodní v červnu 2013, jsou plně připraveny plnit svoji funkci v případě povodňových stavů," uvedl Roldán.
Zatímco v řadě měst se radnice domáhaly protipovodňových opatření, českokrumlovští zastupitelé valnou většinou pod tlakem části obyvatel odmítli v prosinci ochranu města proti velké vodě dokončit. Povodí tam od roku 2009 proinvestovalo přes 140 milionů korun: 86 milionů do prohrábky a rozšíření koryta Vltavy a 56 milionů korun do rekonstrukce jezu a propustí pod zámkem. Majitelé nemovitostí v historickém centru i někteří památkáři protestovali proti ochraně pomocí mobilních bariér. Betonové základy pro jejich stavbu by podle místních ohrozily statiku historických domů. Pod petici sehnali přes 400 podpisů. Povodeň tam přitom v roce 2002 napáchala škody přes 100 milionů korun. Starosta Dalibor Carda (ČSSD) teď bude usilovat alespoň o ochranu sportovišť u řeky Polečnice.
Dotační program Podpora prevence před povodněmi II letos končí a žádné další stavby tím pádem nebudou v roce 2014 zahájeny. Ministerstvo zemědělství ale připravuje pokračování programu v následujících letech, v jehož rámci bude letos zpracována z dotačních prostředků dokumentace pro stavební povolení na opatření v Husinci.
Na území Jihočeského kraje připravuje státní podnik Povodí Vltavy i další projekty, které by mohly být při splnění podmínek programu následně realizovány, například úpravy koryta řeky Polečnice v Českém Krumlově, či protipovodňová opatření ve Volyni a Malenicích. Povodí by do něj chtělo navrhnout i zvýšení retence rybníka Rožmberk. Za zhruba 200 milionů korun by jeho hráz dokázala bezpečně převést stoletou vodu.
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|
|
Hodnocení webu Slunečno |