Vyhledat místo:

Líbí se mi web Slunečno.cz

Počasí Slunečno

Líbí se Vám web Počasí Slunecno.cz ?

Aplikace Slunecno.cz

Pro Windows 10 a 11 Pro Windows 10 a 11
Rychlá instalace Rychlá instalace
Jednoduchá obsluha Jednoduchá obsluha
Snadný přístup Snadný přístup

Ikona Slunce >> Předpověď počasí Slunecno.cz >> Články o počasí >> Nedaleko Šanghaje se potopil ropný tanker, nehodu nepřežilo 32 členů posádky

Nedaleko Šanghaje se potopil ropný tanker, nehodu nepřežilo 32 členů posádky

24. ledna 2018 01:53

Dne 6.1.2018 došlo ke kolizi íránského ropného tankeru Sanchi a čínské nákladní lodi. Všech 32 členů posádky tankeru bylo prohlášeno za mrtvé, našla se ale těla jen tří z nich. Díky úniku ropného kondenzátu, který je toxičtější než ropa, odborníci očekávají velké ekologické dopady.

Ropný tanker začal hořet již krátce po srážce s nákladní lodí asi 184 kilometrů východně od pobřeží poblíž čínského Šanghaje. Od té doby probíhaly rozsáhlé záchranné a hasící akce, které ani přes veškeré vynaložené úsilí nezabránily tomu, aby se tanker 14. ledna potopil. Dle sdělení Šanghajského námořního vyhledávacího a záchranného střediska dosahovaly plameny z hořícího trupu lodi do výšky 800 až 1000 metrů. Tohoto dne bylo zbylých 29 členů posádky prohlášeno za mrtvé následkem opakovaných výbuchů a požáru. Tělo jednoho z nich vyplavilo moře, dva byli nalezeni na palubě tankeru. Nyní probíhá vyšetřování ohledně příčiny kolize lodí.

Tanker Sanchi převážel do Jižní Koreje celkem 136 tisíc tun ropného kondenzátu. Ten má nižší hustotu a je podstatně výbušnější a toxičtější než klasická ropa. Navíc měl v době kolize na palubě asi tisíc tun paliva. Podle čínského ministerstva dopravy je nyní plavidlo v hloubce 115 metrů a vláda se k němu chystá vyslat speciální podmořské roboty. Ti by mohli nejenom zjistit, jak moc je trup poškozený, mohly by jej i opravit a zamezit tak dalšímu úniku kondenzátu a paliva do moře.

Nyní po uhašení hořícího paliva na hladině zaujímá ropná skvrna plochu o rozloze asi sto kilometrů čtverečních. Čínští experti momentálně pracují na čištění moře. Stříkají na skvrnu různé chemikálie, které by měly zajistit její rozpuštění. Likvidace ropného kondenzátu bude ale o dost složitější. Ten se oproti těžké ropě chová úplně jinak, navíc je ve většině případů bezbarvý, což dosti znemožňuje jeho viditelnost. Vytvoří se takzvaný jedovatý mrak pod hladinou moře a je skoro nemožné zabránit jeho šíření.

Podle organizace Greenpeace navíc došlo k havárii v důležité oblasti, kde dochází k tření ryb, mnoho druhů zde přezimuje a navíc touto cestou migrují velryby.



Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď počasí na plochu Windows