30. listopadu 2024 22:28
Výzkumní pracovníci poprvé kvantifikovali globální emise sirného plynu produkovaného mořským životem a odhalili, že ochlazuje klima více, než se dříve myslelo. Studie názorně ukazuje, že oceány nejen, že zachycují a přerozdělují sluneční teplo, ale produkují plyny, které vytváří částice s okamžitými klimatickými účinky. Mezi účinky patří např. zjasnění mraků, které teplo odráží.
Fotografie:Depositphotos
Studie rozšiřuje klimatický dopad mořské síry, protože přidává novou sloučeninu methanthiol, která dříve zůstala bez povšimnutí. Plyn byl objeven nedávno, protože byl obtížně měřitelný a dřívější práce se soustředily na teplejší oceány, zatímco polární oceány jsou emisními hotspoty.
Výzkum byl veden týmem vědců z Institute of Marine Sciences ve Španělsku. Jejich zjištění představují velký krok v jedné z nejpřevratnějších teorií navržených před čtyřiceti lety o úloze oceánu při regulaci zemského klimatu.
Mikroskopický plankton žijící na hladině moří produkuje síru ve formě plynu, dimethylsulfidu, který jakmile se dostane do atmosféry, oxiduje a tvoří aerosoly. Ty odrážejí část slunečního záření zpět do vesmíru a snižují tak teplo zadržované Zemí. Ochlazovací efekt zesílí, když se zapojí do tvorby mraků s efektem opačným, ale ve stejné velikosti jako u dobře známých oteplovacích skleníkových plynů, jako je oxid uhličitý nebo metan.
Studie zlepšuje chápání toho, jak je klima planety regulováno přidáním dříve přehlížené složky a ilustruje význam sirných aerosolů. Zároveň zdůrazňuje dopad lidské činnosti na klima a skutečnost, že planeta se bude nadále oteplovat, pokud nebudou přijata žádná opatření.
Vědci shromáždili všechna dostupná měření methanthiolu v mořské vodě, přidali ta, která provedli v jižním oceánu a na pobřeží Středozemního moře a statisticky se spojili s teplotou mořské vody získané ze satelitu. Díky tomu bylo zjištěno, že methanthiol ročně a v celosvětovém průměru zvyšuje známé mořské emise síry o 25 procent.
Methanthiol je účinnější při oxidaci a tvorbě aerosolů než dimethylsulfid a proto se jeho dopad na klima zvětšuje. Dopady jsou mnohem viditelnější na jižní polokouli, kde je více oceánů a méně lidské činnosti.
Zdroj:ScienceDaily/Editorial
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|
|
Hodnocení webu Slunečno |