Vyhledat místo:

Líbí se mi web Slunečno.cz

Počasí Slunečno

Líbí se Vám web Počasí Slunecno.cz ?

Aplikace Slunecno.cz

Pro Windows 10 a 11 Pro Windows 10 a 11
Rychlá instalace Rychlá instalace
Jednoduchá obsluha Jednoduchá obsluha
Snadný přístup Snadný přístup

Ikona Slunce >> Předpověď počasí Slunecno.cz >> Články o počasí >> Ozonová vrstva by se měla do roku 2066 zotavit

Ozonová vrstva by se měla do roku 2066 zotavit

25. prosince 2024 02:58

NASA a NOAA vydalo hodnocení o stavu ozonové díry v roce 2024 a je sedmá nejmenší od začátku obnovy v roce 1992. Léčení pokračuje v atmosféře nad Antarktidou, kde se každým rokem díra otevírá v ozonové vrstvě nad jižním pólem Země. Ve srovnání s jinými roky je relativně malá a vědci předpokládají, že k plnému zotavení by mohlo dojít v roce 2066.

Fotografie:Depositphotos

Sezóna poškozování ozonové vrstvy vrcholí od září do října a letos se vytvořila sedmá nejmenší díra od začátku bodu obnovy v roce 1992, několik let od podepsání Montrealského protokolu. Jedná se o přelomovou mezinárodní dohodu o postupném vyřazení chemikálií poškozujících ozonovou vrstvu.

Průměrný měsíční průměr ozonové vrstvy byl letos 20 milionů kilometrů čtverečních. Zlepšení je způsobeno kombinací pokračujícího poklesu škodlivých chlorfluoruhlovodíkových chemikálií spolu s neočekávanou infuzí ozónu neseného vzdušnými proudy ze severu Antarktidy.

V minulých letech NASA a NOAA informovaly o hodnocení ozonových děr pomocí časového rámce z roku 1979. V té době vědci začali sledovat hladinu ozonu v Antarktidě za pomoci satelitních dat. Paul Newman, který je vedoucím týmu NASA a hlavní vědec z Goddardova vesmírného centra v Marylandu podotýkají, že zlepšování, ke kterému dochází v posledních dvou dekádách ukazuje, že mezinárodní úsilí o omezení chemikálií ničících ozón funguje.

Vrstva bohatá na ozón vysoko v atmosféře funguje jako planetární sluneční clona, která nás pomáhá chránit před škodlivým ultrafialovým zářením ze Slunce. Oblasti s vyčerpaným ozónem umožní průnik většího množství záření, což má za následek zvýšená výskyt rakoviny kůže a šedého zákalu.

V polovině osmdesátých let byla ozonová vrstva natolik vyčerpaná, že začátkem října každého roku byla široká část antarktické stratosféry v podstatě bez ozónu. Zdroje škodlivých freonů zahrnovaly chladící kapaliny v chladničkách a klimatizacích, stejně jako aerosoly ve sprejích na vlasy.

Dnes je jisté, že pomalu dochází k zacelování ozonové díry, ale potrvá ještě několik desetiletí, než se hodnoty ozónu vrátí na hodnoty před používáním chemikálií a freonů.

 

Zdroj:NASA/Editorial



Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď počasí na plochu Windows