13. října 2024 09:26
V následujícím článku si představíme pět největších deštných pralesů na světě. Hrají důležitou roli v zadržování uhlíku a ovlivňují srážky a počasí v planetárním měřítku. Také jsou domovem ohromného množství zvířat a rostlin. Navzdory jejich důležitosti se všechny pralesy neustále potýkají s odlesňováním.
Fotografie:Pixabay
Amazonský deštný prales
Největší prales světa o rozloze šesti milionů kilometrů čtverečních se nachází na území Brazílie a dalších deseti jihoamerických zemí. V povodí Amazonky roste více než čtyřicet tisíc druhů rostlin a žije zde 1300 ptáků, 1000 obojživelníků, 3000 ryb, 430 savců a 400 plazů.
Konžský deštný prales
Druhý největší deštný prales světa se nachází v Africe převážně na území Demokratické republiky Kongo a zabírá plochu kolem dvou milionů kilometrů čtverečních. Hlavní řekou je zde Kongo, která odvodňuje území o rozloze 3,7 milionu kilometrů čtverečních. Prales zasahuje i na území Kamerunu, Rovníkové Guiney, Gabonu, Republiky Kongo a Středoafrické republiky. Od roku 2010 zde prudce zrychluje odlesňování.
Australský deštný prales
Zahrnuje tropické pralesy na ostrově Nová Guinea a severovýchodní Austrálie. Většina primárního deštného pralesa se nachází na ostrově Nová Guinea. Žije zde velké množství vačnatců a krokodýlů mořských. Celková plocha pralesa na území Austrálie je 3,6 milionu hektarů a vyznačuje se nejnižší mírou odlesňování ze všech pralesů. Naopak deštný prales na ostrově Nová Guinea čelí stále rostoucímu trendu odlesňování.
Sundaland
Tento prales se nachází na ostrovech Borneo, Sumatra a Jáva včetně Malajsie. Nejvíce lesů v dnešní době zbývá na ostrově Borneo. Mezi lety 2002 a 2019 prales čelil ohromné míře odlesňování a Sumatra přišla o 25 procent lesů. Sundaland si politicky dělí Indonésie, Malajsie a Brunej. Na celkovém odlesnění se podílí Indonésie ze sedmdesáti pěti procent. Prales je domovem tygrů, slonů, orangutanů a dvou druhů nosorožců.
Indo-Barma
Pralesy Indo-Barma zahrnují směsici tropických lesů zahrnující mangrovy, nížinné deštné pralesy a sezónní lesy. Pralesy jsou v důsledku těžby lesa výrazně fragmentované a největší souvislá plocha se nachází v Myanmaru. Další části pralesa naleznete v Laosu, Vietnamu, Thajsku, Číně, Kambodži a Indii. Prales obývají nosorožci, tygři, leopardi, giboni a sloni. Na úbytku lesa se nejvíce podílí Kambodža.
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|
|
Hodnocení webu Slunečno |