15. února 2014 14:14
Úspěšná filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem v hlavních rolích slaví 40 let. Za tu dobu si „Popelka“ získala mnoho příznivců nejen v České republice, ale i v zahraničí. Například v sousedním Německu a severských státech se stala symbolem Vánoc, stejně jako u nás. Mnozí lidé si ji oblíbili natolik, že si vánoční svátky bez „Popelky“ neumí představit. Tři oříšky pro Popelku si připomínají současně tři památkové objekty. Jedním z nich je západočeský vodní hrad Švihov, dalším německý zámek Moritzburg u Drážďan a třetím v pořadí zámek Ctěnice u Prahy, kde se sice netočilo, ale pocházel odtud jeden z hlavních představitelů filmové Popelky. Uvedené objekty si pro natáčení této veleúspěšné pohádky vybral režisér Václav Vorlíček, který se i přes svůj pokročilý věk zúčastnil zahájení výstav.
Vodní hrad Švihov
„U nás na hradě vidělo výstavu „Po stopách Popelky“ již přes 4 000 návštěvníků,“ říká Markéta Hossingerová, zástupkyně správce hradu Švihova. „Projekt 3 výstavy pro Popelku spojuje 3 různé objekty netradičním způsobem, a sice filmovou pohádkou. Samozřejmě těmi nejobecnějšími cíli jsou navázání další spolupráce mezi jednotlivými správami objektů nebo poučení a inspirace, jak totožné téma výstavy uchopí na jiném objektu a také v jiné zemi,“ doplňuje Markéta Hossingerová. Podobná výstava, a sice výstava kostýmů zapůjčených z barrandovských atelierů, proběhla loni na zámku v Horšovském Týně na Domažlicku.
Na hradě Švihov se točily některé scény z Popelky v zimě, na přelomu roku 1972 - 73. Nádvoří švihovského hradu se na čas proměnilo v panství, kde žila Popelka s macechou a nevlastní sestrou Dorkou a měl tu stáj i Jurášek. Na hospodářském dvoře a v blízkém okolí hradu se točily i scény s koňmi a vznikaly tu záběry v ovocném sadu, přes který jezdila Popelka na koni za svojí sovou Rozárkou. V nedaleké obci Mezihoří se točila i scéna, kdy se kočár tažený koňmi převrátil s macechou a Dorou do ledové vody rybníka.
Zámek Ctěnice u Prahy - bývalý domov Juráška
Na zámku Ctěnice u Prahy se sice netočilo, ale pocházel odtud Popelčin kůň Jurášek. Tedy přesněji řečeno, z tamního Jezdeckého klubu. Zámek Ctěnice najdete v osadě stejného názvu, v pražské Vinoři. Výstava s názvem „Jak se oblékají pohádky“ je tu věnována nejen Popelce, ale i dalším českým pohádkám Václava Vorlíčka. Návštěvníci si mohou prohlédnout kostýmy, zapůjčené filmovými ateliery Barrandov, kde převážná většina těchto pohádek vznikala. Jednu kompletně zařízenou místnost zapůjčil Ctěnicím i německý zámek Moritzburg, který je dalším místem natáčení filmu Tři oříšky pro Popelku. Část věnovanou Popelce najdete ve Ctěnicích v přízemí zámeckého objektu.
Moritzburg je místem, kde Popelka ztratila střevíček. I když se na tomto barokním, původně loveckém zámku, nazývaném perlou saského baroka, natáčelo jen pár venkovních scén, stal se tento objekt vyhledávaným místem turistů. Na Moritzburgu, který leží 14 km severozápadně od Drážďan, se točily ale jen scény, kdy na zámek přijíždí královský průvod, nebo když Popelka přicválá na Juráškovi na královský bál a nahlíží oknem do sálu. Poslední scéna je ze schodiště, kde Popelka ztratila svůj střevíček. Samotný ples se ale točil v atelierech.
I v bývalém východním Německu má film Tři oříšky pro Popelku /Drei Haselnüsse für Aschenbrödel/ velké množství příznivců. A tak Moritzburg láká už několik let návštěvníky na výstavy zaměřené na filmovou Popelku. Téma volí každý rok jiné. Letošní výstava má název „Mýtus Popelka.“ To proto, že se její tvůrci zamýšlejí nad tím, proč si tato pohádka získala takovou oblibu. Loni zvolili pořadatelé téma věnované filmové hudbě Karla Svobody a v předchozích letech se zaměřovali na herecké obsazení, kostýmní tvorbu a události spojené s natáčením. Zámek Moritzburg zapůjčuje občas pro výstavy v Čechách i některé kostýmy. Například kostým čeledína Vincka, kterého hrál nezapomenutelný Vladimír Menšík, je letos k vidění na Švihově.
Všechny tři výstavy končí už 2. března 2014. Pokud je tedy nechcete propást, zajeďte na některé z uvedených míst. Po stopách Popelky se můžete vydat na zámku Ctěnice u Prahy nebo na vodním hradě Švihov, který se nachází 35 kilometrů od Plzně, na trase Plzeň-Klatovy. Tady si můžete kromě expozice projít i volně přístupnou pohádkovou stezku, po které se dostanete na místa, kde se Popelka natáčela. Stezka vede po cestách a místní méně frekventované komunikaci od hradu až k rybníku v Mezihoří. Dlouhá je tři a půl kilometru a absolvovat ji můžete pěšky nebo na kole.
Text a foto: Běla Nedorostová
|
Hodnocení webu Slunečno |