3. června 2022 14:03
Přehrady svou výškou a objemem patří na všech světadílech mezi monumentální inženýrská díla. Se zavlažovacími kanály se řadí k nejstarším vodohospodářským stavbám světa. Jejich historie má dlouholetou tradici, jedny z prvních přehrad vznikly již ve starověku a to sypané z málo propustných hornin. Nejstarší zachovaná hráz se nachází v Egyptě jižně od Káhiry z doby přibližně 5000 let před n. l. Kromě Egypťanů budovaly přehrady i civilizace například v Mezopotámii, Indii a Číně. 1000 let před n. l. byla na území dnešního Íránu postavena zděná přehrada u města Saveh, která dosahovala výšky až čtyřiceti metrů.
foto: depositphotos a pixabay
Tři soutěsky
Čínská přehrada Tři soutěsky patří k největším lidským dílům. Od první vize k realizaci tohoto monstra uběhlo téměř sto let. Že se jedná o gigantický projekt, lze nejlépe vyjádřit pomocí několika srozumitelných faktů.
Délka vodní nádrže je 660 kilometrů. To je o 167 kilometrů více než vzdálenost od nejzápadnějšího k nejvýchodnějšímu bodu České republiky.
Hráz je dlouhá více jak 2 kilometry a dosahuje výšky 185 metrů.
Průměr šířky vodní nádrže je více jak kilometr.
Pod vodou skončilo 17 měst, 140 obcí a více než 3000 vesnic. Přesídleno bylo více jak 1 250 000 obyvatel.
Výkon největší vodní elektrárny činí 22 500 MW, to je asi třicetinásobek vodní elektrárny Dlouhé stráně a přibližně desetinásobek Temelína.
Na stavbě pracovalo asi 250 000 dělníků z celého světa.
Hrubé náklady na stavbu činily téměř 500 miliard korun.
Dílo zpomalilo otáčení Země kolem své osy o desetinu mikrosekundy, a to v důsledku masivního přesunu hmoty.
zdroj: svetoobeznik.info
|
Hodnocení webu Slunečno |