Vyhledat místo:

Líbí se mi web Slunečno.cz

Počasí Slunečno

Líbí se Vám web Počasí Slunecno.cz ?

Aplikace Slunecno.cz

Pro Windows 10 a 11 Pro Windows 10 a 11
Rychlá instalace Rychlá instalace
Jednoduchá obsluha Jednoduchá obsluha
Snadný přístup Snadný přístup

Ikona Slunce >> Předpověď počasí Slunecno.cz >> Články o počasí >> Pustevny a okolí: krása Beskyd za každého počasí

Pustevny a okolí: krása Beskyd za každého počasí

20. února 2014 10:29

Jsou krásné v každém ročním období, ať je již pokrývá sníh anebo je příroda v plném květu. Řeč je o Pustevnách (1018 m n.m.). Toto horské středisko, nebo chcete-li sídlo, pojmenované po poustevnících, kteří zde v minulých staletích žili, je známé nejen pro své komfortní podmínky pro lyžaře, které reprezentuje devět sjezdovek, dvousedačková lanovka ( která jezdí i v létě ) a jedenáct lyžařských vleků, ale hlavně také pro své typické dřevěné stavby, které jakoby pocházely přímo z pohádky.

Jsou dílem slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který projektoval řadu staveb také ve známých moravských lázních Luhačovicích. Nesou poetická jména, větší Libušín a menší Maměnka. Nechali je postavit na konci 19. století členové turistického oddílu Pohorská jednota Radhošť. Architekt D. Jurkovič se při jejich projektování nechal inspirovat lidovým stylem valašských dřevěných chalup, upravil je do secesního slohu a interiéry pojal skutečně velkoryse. Jídelna Libušína, pojmenovaného na počest kněžny Libuše je vyzdobena malbami podle návrhů malíře Mikoláše Alše a portréty od akademického malíře Karla Štapfera. Vše doplňuje stylový nábytek a doplňky. Po horské túře se zde můžete občerstvit výbornými valašskými specialitami. Vedlejší Maměnka slouží jako stylový horský hotel. K oběma stavbám patří dřevěná zvonička, stará přes sto let, která byla zrekonstruována podle původních plánů Dušana Jurkoviče, uložených ve Slovenském státním archívu v Bratislavě. Celý areál Pusteven byl prohlášen Národní kulturní památkou. Na Pustevny se dostanete také sedačkovou lanovkou z obce Trojanovice.

Cestou od Pusteven směrem k vrcholu hory Radhošť dojdete zhruba po půl kilometru k altánku zvanému Cyrilka, který slouží jako rozhledna. Je z ní krásný výhled na město Frenštát pod Radhoštěm, letovisko Trojanovice, známou Štramberskou Trúbu, okolní hory a za dobrého počasí je možno dohlédnout také na Lysou horu a na Slovensko. Také tato stavba pochází z posledního desetiletí předminulého století. Po dalším necelém kilometru vás cestou na Radhošť čeká další příjemná zastávka. Tou je socha pohanského boha plodnosti, úrody a pohostinnosti Radegasta. Podobu mu vtiskl v roce 1930 frenštátský rodák, sochař Albín Polášek. Vyrobil ji z umělého kamene a protože se na ní podepsal čas i vliv povětrnostních vlivů, byla nahrazena žulovou replikou. U sochy si můžete zakoupit občerstvení ve stánku, odpočinout si a pak pokračovat v cestě nahoru. Během léta se turisté rádi občerstvují také borůvkami, které rostou okolo stezky. K vrcholu Radhoště (1129 m n.m.) je to od sochy Radegasta ještě necelé 3 km. Čeká vás tam krásná dřevěná kaple, zasvěcená sv. Cyrilu a Metoději v roce 1898. Nejprve však přijdete k bronzovému sousoší těchto věrozvěstů z roku 1931. Jeho autorem je opět Albín Polášek, v té době žijící a tvořící v americkém Chicagu. V interiéru kaple můžeme obdivovat především kopii triptychu Valašské Madony v lidovém kroji od malíře Adolfa Liebschera, dále vitráže v oknech s výjevy ze života významných českých světců. Na zvonici kaple je vyhlídka s nádherným rozhledem na okolní hory. Kuriozitou je také skutečnost, že tímto místem prochází evropské rozvodí a například voda ze severního okapu poteče přes řeku Odru do Baltského moře, zatímco z jižního přes Moravu do Dunaje a z něj do moře Černého. V době letních prázdnin je kaple otevřena denně od 9 do 14 hodin, pokud je nepříznivé počasí, je svatostánek uzavřen. Na počasí je závislá i otvírací doba v ostatních měsících roku, takže najít kapli otevřenou je spíše o náhodě a štěstí.

 

Návštěva Beskyd se vyplatí kdykoliv. Na jaře, v létě, na podzim i v zimě. Tyto valašské hory mají své kouzlo, které nenajdete v žádném jiném pohoří. V roce 1973 byly vyhlášeny za chráněnou krajinnou oblast, která je se svými téměř 1200 km2 největší v České republice. V okolí Pusteven stojí za shlédnutí také Valašské muzeum v přírodě – známý skanzen v Rožnově pod Radhoštěm. V tomto městě mohou milovníci adrenalinu navštívit také lanové centrum Gibon park. Rozhodně si nenechte ujít ani Štramberk s věží Trúbou, který je městskou památkovou rezervací, ležící v nadmořské výšce 415 m a líbezným půvabem dřevěných staveb okouzlí každého návštěvníka. Ve Frenštátě pod Radhoštěm zase uvidíte známé skokanské můstky, z nichž jeden byl v době svého otevření (1973) největším můstkem s umělým povrchem na světě a trénovali na něm čeští reprezentanti.



Mohlo by vás dále zajímat


· Řeka Dyje odkryla základy starého Bítova
· Hrad Bezděz zahájí sezónu až za týden, cestu zatarasil strom
· Hrady a zámky se otevřou, počasí většinu správců neodradilo
· V parku Podyjí u Znojma je 12 stezek uzavřených kvůli stromům
· V Hostýnských vrších nedaleko Trojáku stojí nová rozhledna
· V Praze bylo 34 stupňů, na koupalištích nebylo k hnutí
· Řeky klesají, menší toky jsou sjízdné jen v krátkých úsecích
· Déšť přidal vody v řekách, většina je dobře splavná
· Vody v řekách ubývá, velké toky jsou ale stále splavné
· Koupaliště v hradeckém kraji postupně zahajují letní sezonu

Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď počasí na plochu Windows



MasterDC SunSoft logo Sun Microsystems logo Weather Forecast Počasí Slunečno

Vyhledat místo v databázi Slunecno.cz

Hodnocení webu Slunečno