22. července 2016 05:49
Ropucha obecná je velmi rozšířeným druhem žáby, vyskytuje se na celém území ČR včetně horských oblastí. Samice mohou dosáhnout délky až 12 cm, naproti tomu samci jsou o třetinu menší. Oči ropuchy jsou měděné až červenohnědé barvy. Samečka lze rozeznat od samice také díky delším končetinám a nápadně užší hlavou. Pulci mají černou barvu a jejich velikost se pohybuje kolem 2 - 3 cm.
Ropuchy jsou aktivní většinou až v noci a dokážou se přizpůsobit mnoha typům prostředí. Ropuchy žijí i ve městech, v polích, ale i v zahradách. Schovávají se pod kameny a v různých dírách, které jim poslouží jako vhodný úkryt k přezimování.
V období rozmnožování se ropuchy páří v tůních, rybnících a dalších nádržích se stojatou vodou. Samice kladou vajíčka v rosolovitém provazci, který může být dlouhý až 10 metrů. Pulce je možné spatřit ve velkých hejnech, čítající několik tisíc jedinců. Jakmile se pulci přemění v malé žabky, přesunou se na pevninu a zabydlí se ve vzdálenějších částech od vody. Ropuchy se mohou dožít až 40 let a přes den vylézají především tehdy, pokud se blíží vytrvalý déšť.
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|