Vyhledat místo:

Líbí se mi web Slunečno.cz

Počasí Slunečno

Líbí se Vám web Počasí Slunecno.cz ?

Aplikace Slunecno.cz

Pro Windows 10 a 11 Pro Windows 10 a 11
Rychlá instalace Rychlá instalace
Jednoduchá obsluha Jednoduchá obsluha
Snadný přístup Snadný přístup

Ikona Slunce >> Předpověď počasí Slunecno.cz >> Články o počasí >> Rudý Měsíc, úplné zatmění a superúplněk

Rudý Měsíc, úplné zatmění a superúplněk

25. září 2015 15:15

Pokud jste noční pták nebo ranní ptáče a vzhlédnete k noční obloze před rozbřeskem v pondělí 28. září na svátek sv. Václava, naskytne se vám jedinečná podívaná. Sejde se hned několik vzácných astronomických úkazů dohromady a budeme svědky úplného zatmění Měsíce při superúplňku a „krvavého měsíce“.

Jak k tomu všemu dojde? Základem je běžný úplněk, ale co mu přidá přízvisko super? Oběžná dráha Měsíce okolo země není kulatá ale elipsa a v tento den se Měsíc bude nacházet v místě nejblíže zemi (ve vzdálenosti 356 876 km), což jeho průměr zvětší o 15%. Zároveň země vstoupí mezi něj a slunce a dojde k úplnému zatmění Měsíce, které potrvá jednu hodinu a 12 minut. K částečnému zatmění dojde několik minut po třetí hodině ranní, k úplnému zatmění ve 4:11, které skončí v 5:23 a celý úkaz skončí okolo půl sedmé těsně před svítáním. Vlivem lomu světla v naší atmosféře, který zbarvuje zemský stín do červena, nám úplněk na noční obloze nezmizí a získá postupně nádech oranžový až po rudý při úplném zatmění. Odtud vznikl název krvavý měsíc, který je od pradávna opředen nespočtem mýtů a proroctví, které mu dodávali na tajemnosti.

Při pohledu na četnost zatmění Měsíce, které nastane zhruba každé tři roky, si řeknete, že nejde o tak vzácný jev, ale v kombinaci se superúplňkem se tak od roku 1900 stalo pouze pětkrát. Naposledy svoji krásu „krvavý superměsíc“ nabídl pozorovatelům v roce 1982 a pokud propásnete ten letošní, získáte další příležitost kochat se jím až v roce 2033. Pokud Vám letošní pozorování nevyjde, nevěště hlavu, zatmění které přijde za tři roky se sice nebude pyšnit přívlastkem superúplňku, ale bude nejdelším v tomto stoletím jelikož bude Měsíc putovat přímo středem stínu Země.

Nezbývá, než těm z vás, kdo se rozhodnou pro sledování vzácné podívané, popřát jasnou bezoblačnou oblohu. Předpověď vývoje oblačnosti na 2 dny dopředu můžete sledovat v animovaných mapách, které na slunecno.cz naleznete. A jestli patří k vašim koníčkům focení, tak vězte, že shledáte rudý úplněk vysoce fotogenickým. O své snímky se můžete následně podělit v naší fotogalerii, kde má Měsíc vlastní kategorii, nebo na facebookové stránce.

Video z Nasa: https://www.youtube.com/watch?v=vKAw_wrIr5s


JB slunecno.cz



Mohlo by vás dále zajímat


· Nová satelitní mapa oblačnosti
· Ochrana soukromí a osobních údajů uživatelů webu Slunecno.cz
· Vlnu veder v ČR vystřídalo výrazné ochlazení
· Už padají kaštany. Podzim přijde brzy. Ochlazení potvrzené přírodou
· Zajděte si pro dárečky do prodejny T-Mobile
· Odtahová služba Paseka Praha, Jihlava, Kroměříž, Znojmo
· Země má druhý nejteplejší rok a třetí nejteplejší květen podle záznamů NOAA
· Najít ideální kadeřnici již nebude problém
· Česku republiku zasáhly silné bouřky
· Historičtí cyklisté za slunečného počasí projeli Znojmem

Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď počasí na plochu Windows