3. května 2021 03:20
Podle nové studie, která byla publikovaná v časopise Nature tají světové ledovce rychleji než se původně předpokládalo. Za uplynulých dvacet let se rychlost tání zdvojnásobila a potvrzují to satelitní snímky NASA z roku 2000 a data z několika stovek sledovaných ledovců.
Na světě se ledovce nachází na vzdálených a těžko dostupných místech. Z celkového počtu více než dvou set tisíc ledovců, je sledováno jen několik stovek z nich. Autoři studie podotýkají, že získat přesná data týkající se úbytku hmotnosti ledovců bylo velice složité.
Nejpřesnější data týkající se tání světových ledovců poskytly satelitní snímky NASA z let 2000 - 2019. Od roku 2000 do roku 2015 roztálo ročně kolem 225 miliard tun ledu. Za posledních 5 let se rychlost tání výrazně zrychlila a ročně roztaje takřka 300 miliard tun ledu.
Nejrychleji tají pevninské ledovce v horách po celé planetě a nejméně rozsáhlá ledovcová pole Antarktidy a Grónska. Masivní tání ledovců podle autorů studie přispělo ke zvýšení hladiny světových oceánů za posledních dvacet let o více než sedm milimetrů.
Ze studie se taky dozvídáme, že nejrychleji tají ledovce na Aljašce v západní Kanadě a ve Spojených státech. Na Novém Zélandu ledovce za posledních pět let tály dokonce sedmkrát rychleji než na přelomu století. V Evropě tají nejrychlejším tempem ledovce v Alpách. Jedinými oblastmi pevninských ledovců, kde došlo k nárůstu hmoty je pohoří Karakoram a východ Grónska.
Zrychlené tání ledovců v posledních letech, je jedním z nejpřímějších důsledků oteplování planety a indikátorem změny klimatu.
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|
|
Hodnocení webu Slunečno |