4. srpna 2024 23:49
Saffir-Simpsonova stupnice se skládá z pěti stupňů síly hurikánů na západní polokouli. Stupnici sestavil Herbert Saffir společně s meteorologem Bobem Simpsonem v roce 1971, kdy působil na postu ředitele amerického národního hurikánového centra. Jednotlivé stupně představují sílu větru, která hurikány doprovází. Součástí stupnice jsou i odhady potenciálních škod. Za velké hurikány lze považovat bouře kategorie tři až pět. Tyto hurikány každoročně způsobí škody v hodnotě mnoha miliard dolarů a vyžádají si i velký počet obětí. Nejsilnější hurikány kategorie 5 bývají označovány jako supertajfuny a doprovází je trvalé větry o rychlosti kolem dvou set padesáti kilometrů za hodinu. Preventivní bezpečnostní opatření však představují i hurikány stupně jedna a dvě.
V praxi je stupnice pro svoji jednoduchost využívána pro představu potencionálních škod, mezi které patří záplavy a sesuvy půdy. Stupnice se používá u hurikánů zformovaných v Atlantském oceánu a severovýchodní části Pacifiku. Tropické cyklóny v ostatních částech světa bývají označovány názvy tajfun, cyklón, cyklonální bouře nebo tropické deprese.
I. kategorie
Hurikány prvního stupně doprovází větry o rychlosti 119 až 153 kilometrů za hodinu. Větry působí škody na střechách domů. Dochází k praskání větví a vyvracení menších stromů. Vítr působí i poškození na elektrickém vedení, které vede k lokálním výpadkům elektřiny. Typickým představitelem hurikánů první kategorie byla Katrina, která se v roce 2005 prohnala jižní Floridou.
II. kategorie
U druhého stupně síly hurikánů jsou zaznamenávány rychlosti větru od 154 do 177 kilometrů za hodinu. Tyto větry už mohou napáchat rozsáhlé škody na majetku. Zpravidla dochází k větším poškozením střech a obkladů domů. Silnice blokují četné vyvrácené stromy a výpadky elektřiny mohou trvat i týdny. Z hurikánů druhé kategorie stojí za zmínku Frances, která zasáhla Floridu v roce 2004.
III. kategorie
Hurikány třetí kategorie už představují velkou hrozbu, protože je doprovází větry o rychlosti 178 až 208 kilometrů za hodinu. Pravidelně způsobují rozsáhlé škody u budov a strhávají střechy. Vítr vyvrací i vzrostlé stromy a zablokuje pozemní komunikace. V oblastech zásahu hurikánu bývá několik dnů až týdnů nedostupná elektřina a čistá voda. Hurikánů kategorie tři řádilo v minulosti velké množství a velké množství z nich zasáhlo Floridu.
IV. kategorie
Hurikány čtvrtého stupně způsobují katastrofální škody a doprovází je větry vanoucí rychlostí 209 až 251 kilometrů za hodinu. Vítr je tak silný, že kromě strhávání střech může poškodit i vnější konstrukce budov a zapříčinit jejich zhroucení. Vítr strhává sloupy elektrického vedení i většinu stromů. Dojde ke kolapsu dopravy a některé komunity jsou zcela odříznuty. Území, kde řádil hurikán se stane neobyvatelné a výpadky elektřiny potrvají měsíce. V minulosti jih Floridy zasáhly hurikány čtvrté kategorie v letech 1988, 1900, 1919, 1926, 1947 a 1960.
V. kategorie
Hurikány pátého stupně doprovází větry vanoucí rychlostí 252 kilometrů za hodinu a vyšší. V případě zásahu hurikánu dochází ke katastrofálním škodám. Vítr je dostatečně silný, aby strhával i celé domy. Četné vyvrácené stromy izolují obytné oblasti. Výpadky elektřiny trvají celé měsíce. Řádění doprovází i vydatné dešťové srážky, které vyvolají bleskové záplavy a sesuvy půdy, které si vyžádají četné oběti na lidských životech. V minulosti zasáhly Floridu dva hurikány pátého stupně. Tím prvním byl Keys v roce 1935 a druhým byl hurikán Andrew, který pustošil jih Floridy roku 1992.
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|
|
Hodnocení webu Slunečno |