27. února 2014 14:31
Tři rozdílná velkoměsta, tři různé kontinenty, tři odlišné jazyky. Jednu věc mají ale přesto kanadský Edmonton, dánská Kodaň a ruský Omsk společnou, a to zeměpisnou polohu. Všechna tři města totiž leží na téměr stejné rovnoběžce, v tomto případě je řeč o rovnoběžce s pořadovým číslem 54. Mimo to také leží ve stejném klimatickém pásu – mírném. Přesto je ale počasí v každém z nich jiné.
Edmonton
Edmonton je hlavní a druhé největší město kanadské provincie Alberta a je domovem pro více než 950 000 lidí. Metropole leží ve středních polohách, konkrétně v nadmořské výšce kolem 670 m.n.m. Na západ od města se nachází Skalnaté hory, které se tyčí do výšky přesahující 3 500 metrů.
Pro Edmonton jsou stejně jako pro většinu Kanady typické velmi chladné zimy, kdy o nízké teploty a sníh není nouze. V zimě se tu nejvyšší denní teploty v průměru pohybují kolem -8°C, v létě naopak kolem 18°C. Během letošních 21 únorových dnů tu pouze 3x rtuť teploměru v odpoledních hodinách překročila bod mrazu, a to 15.2. (+0.6°C), 17.2. (+4.0°C) a 18.2. (+3.9°C). Jinak tu po celé dny mrzlo, nejchladněji bylo 4. února, kdy se teploty vyšplhaly nejvýše na -18.7°C, po ránu tu nejvíce tuhlo 10. února s teplotou -27.6°C. Na Štědrý den zde naměřili +2.2°C, ale na Silvestra již bylo o poznání chladněji – denní maximum činí -15.7°C. Vůbec nejnižší teplota se v Edmontonu datuje do roku 1886, 19. ledna teploměr ukázal hodnotu -49.4°C, absolutní maximum +38.3°C pak pochází z 5. srpna 1998.
Kodaň
Naproti tomu dánská metropole Kodaň nijak extrémně mrazivými zimami neoplývá. Více než půl milionová Kodaň leží na největším dánském ostrově Sjaelland. Město je proslulé díky Mostu přes Oresund, který spojuje Dánsko se Švédskem a táhne se více než 16 km. Část vede pod zemí, část nad zemí, respektive nad Baltským mořem. Most kromě klasické silniční přepravy nabízí také železniční.
Ostrov, na kterém Kodaň leží, stejně jako zbytek Dánska a Pobaltí nenabízí žádná pohoří, celé jeho území vlastně tvoří nížinatý terén. Nejvyšší bod leží v nadmořské výšce pouhých 171 m.n.m, v severské zemi si tedy v zimě nezalyžujete. Zimy jsou zde navíc mírné, v průměru se zde pohybují kolem +0.7°C, v létě pak kolem 15.9°C. Na Štědrý den tu bylo teplo – teplota se vyšplhala na +10.2°C. V letošní zimě se kodaňské teploty v průměru pohybují kolem +3.4°C, nejchladnějším dnem zimy 2013/2014 byl 26. leden s minimem -6.6°C, naopak nejteplejší byl právě Štědrý den. Absolutní minimum je -18°C (leden) a maximum +31°C (srpen).
Omsk
Sedmé největší město Ruské federace, více než 1 130 000 obyvatel, katedrála sv. Mikuláše, Barabinská step, Transsibiřská magistrála, řeka Om. To vše patří k ruskému velkoměstu Omsk, který se do povědomí obyvatel Česka dostal zejména díky Jaromíru Jágrovi, který za Avangard Omsk (KHL) odehrál dvě sezony.
Omsk leží v nížinách poblíž hranic s Kazachstánem, na východ od města se nachází Barabinská step a další velkoměsto, kterým prochází Transsibiřská magistrála – Novosibirsk. Ruský Omsk sice žádné hory ani v jeho okolí nezdobí, zimy jsou tu přesto velmi chladné. Může za to Sibiř, rozsáhlá část asijské pevniny, která sahá dalece za severní polární kruh. Díky tomu do Omsku často proniká chladný arktický vzduch. V letošním únoru tu oproti Edmontonu či Kodani ani jednou teplota nepřekročila 0°C, stále se nachází v záporných hodnotách. Nejchladnější byl 5. únor s maximem -24.5°C a minimem -32.0°C. Také na Štědrý den vládl hluboký mráz – rtuť teploměru ten den klesla na -22.8°C, odpoledne se „oteplilo“ na -18.7°C. Absolutní minimum -45.5°C pochází z 3. února 1931, vůbec nejtepleji tu pak bylo 18. července 1940, a to +40.4°C. Rozdíl mezi maximem a minimem činí 85.9°C.
autor: Kamil Sojka
foto: skleněné pyramidy v Edmontonu, kostel v Omsku a nábřeží v Kodani
|
Hodnocení webu Slunečno |