21. července 2015 15:30
Praha 21. července (ČTK) - Současné sucho v Česku je nejhorší za posledních 12 let. Postihlo toky i podzemní vody a situace se bude zhoršovat, protože trvalý a vydatný déšť se v nejbližší době nečeká. ČTK to dnes řekl náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pro hydrologii Jan Daňhelka.
"Dosavadní sucho má podobný průběh jako v roce 2003, kdy bylo suché a horké léto. Rychle vyschla půda, klesly řeky, což se s určitým zpožděním projevilo i na podzemních vodách. Zatím to ale určitě není stoleté sucho, to tady byly jiné situace," uvedl meteorolog. Jako příklad zmínil rok 1947 nebo 30. léta minulého století, kdy byly velmi suché tři roky za sebou.
Sucho nyní trápí všechny oblasti republiky. Podle Daňhelky nejsou regiony, které by na tom byly z tohoto pohledu výrazně lépe než jiné. "Je to v podstatě celoplošná záležitost," řekl.
Upozornil ale, že ohledně stavu půdy je situace vždy horší na jižní Moravě a v Polabí a mezi řekami jsou více postiženy střední a dolní toky a malé řeky. Mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák dodal, že pod hranicí sucha je nyní přibližně polovina měrných profilů na českých a moravských řekách, před týdnem byl tento stav zhruba na čtvrtině stanic.
U podzemní vody je situace z hlediska sucha podle Daňhelky o něco horší na severovýchodě Čech. Suché vrty lze ale najít v každé oblasti Česka. Podle aktuální zprávy ČHMÚ je v 30 procentech vrtů silné nebo mimořádné sucho, u více než poloviny je hladina v mezích normálu. "Lze předpokládat, že pokud nedojde k výrazným srážkám, které v dohledu deseti dnů nejsou, tak se bude situace ještě zhoršovat," doplnil Daňhelka.
Následující čtyři týdny mají být podle meteorologů srážkově jen normální až slabě podnormální a převažovat mají bouřky, nikoliv trvalý déšť. "Průtrž mračen ale neřeší srážkový deficit na celém území od Aše po Jablunkov," doplnil mluvčí.
Problém sucha se dostal i na program jednání vlády, která se ve středu bude zabývat zmírněním jeho dopadů. Sucho a jeho dopady průběžně řeší i čeští vědci. Tým složený z vědců Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR, Mendelovy univerzity a Masarykovy univerzity provozuje server Intersucho.cz, na kterém aktualizuje informace o suchu. Podle autorů je systém určen pro posouzení intenzity zemědělského sucha a jeho dopadů na výnosy. Vedle zemědělců ho ale užívají i zahradníci, pěstitelé zeleniny, ovoce, vinné révy a lesníci, sdělilo ČTK Centrum výzkumu globální změny.