22. února 2019 03:05
Vědci z NASA nedávno potvrdili, že na naší planetě se za posledních 20 let zvýšil podíl zelené plochy. Data jsou čerpána ze satelitů, které dvě dekády monitorovaly planetu Zemi. K většímu podílu zeleně přispěla především stále více se rozšiřující ekologizace v Číně a Indii. Dvě nejlidnatější země světa již řadu let podporují ambiciózní programy výsadby stromů a zemědělství.
Detailní pohled na dvacetiletý vývoj nárůstu zeleně na naší planetě přiblížily dvě družice, na které byl umístěn přístroj NASA, jež zaznamenával data ve vysokém rozlišení. Spectroradiometer MODIS poskytuje vědcům přesné informace o vegetaci na Zemi do úrovně 500 metrů nad zemí.
Celosvětový trend ekologizace planety přispěl k pěti procentnímu nárůstu zeleně na Zemi za posledních 20 let. V současné době zabírá zelená plocha přes 2 miliony kilometrů čtverečních a stále se rozrůstá.
Nespornou výhodou satelitního senzoru MODIS je to, že dokáže pořídit až čtyři snímky každého místa na naší planetě za jediný den. Na snímcích je nejvíce patrné, že k zalesnění nejvíce přispěla Čína a Indie. Čína se rozhodla podporovat programy na ochranu a rozšíření lesů, díky čemuž dojde ke snížení eroze půdy, znečištění ovzduší a změny klimatu. V Indii se zase nejvíce investuje do pěstování potravinářských plodin.
Čína a Indie byla nucena navýšit produkci potravin z důvodu narůstající populace a za posledních 20 let o 42 procent. Nejvíce se zvýšila produkce ovoce, zeleniny a obilovin.
Vědci jsou si nyní jisti, že lidský faktor ovlivňuje vývoj života na naší planetě více, než si mysleli. Zároveň poukazují na fakt, že přírůstek zeleně v některých oblastech rozhodně nevyrovná škody způsobené ztrátou vegetace v Brazílii a Indonésii.
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|