13. listopadu 2017 23:59
Tanzanie je nádherná leč velice chudá země na východním pobřeží střední Afriky. Poslední dobou její obyvatelé zápasí s několika zásadními problémy, které s sebou přinesla změna klimatu.
Asi nejcitelnějším problémem jsou zde v poslední době silné povodně. V této zemi se pravidelně střídá období dešťů a sucha. S vydatnými dešti se zde setkáme v období od března do května a od října do prosince. Letošní říjnové srážky zde dosáhly rekordních hodnot. Za posledních sto let, co se zde úhrny srážek měří, zde byly překročeny jejich maximální hodnoty. Severní pobřeží bylo postiženo asi nejvíce. Byla zde úplně ochromena infrastruktura. Hlavní dálnice do největšího města Dar es Salaam byla odříznuta od severní části země.
Období dešťů je zde ale záhy vystřídáno obdobím sucha. To s sebou přináší rovnou dva zásadní problémy:
1) Díky navýšení průměrných ročních teplot o celé dva stupně se zde lidé potýkají se zvýšeným výskytem malárie a to i v horských oblastech, kde se dříve tato nemoc vůbec nevyskytovala. Prvok, kterého přenášejí komáři, a který způsobuje malárii, totiž potřebuje minimálně 18 stupňů na to, aby se dokázal vyvinout. Vědci objevili tohoto komára již i v oblastech s nadmořskou výškou kolem 1900 metrů.
2) Boj s přírodou. Místní ekonomika je totiž založena na zemědělství a je na něm plně závislá. Asi 85% tvoří export (zejména bavlna, káva, ořechy) a zaměstnává 90% pracovních sil. Produkce kukuřice (místní základní potraviny) v příštích několika desetiletích nejspíš klesne až o třetinu. Místní zemědělci se již dnes učí nové metody pěstování a budou nuceni přejít na odolnější druhy plodin.
Země se navíc potýká s energetickou krizí. Podle Saweho, zakladatele společnosti TaTEDO zabývající se tradiční energetikou, je hlavním problémem neefektivní využívání biopaliv jako je dřevo a uhlí. Tanzanie totiž ročně spálí milion tun dřevěného uhlí. To se rovná dennímu vykácení více než 300 hektarů lesa k jeho výrobě. Řešením tohoto plýtvání by se mohla stát relativně jednoduchá změna. Tradiční vaření na třech hliněných kamenech by mohly nahradit výkonnější hliněné pece. Vaření tak bude pro ženy snadnější, rychlejší, spotřebuje se méně dřeva i energie žen a dívek, které by mohly místo sbírání dřeva chodit do školy.
Tanzanská vláda se ale ke klimatickým problémům postavila čelem. Byl schválen Národní akční adaptační plán, který bude usilovat nejen o snížení emisí skleníkových plynů, ale i o systematické pomáhání malým farmářům s novými zemědělskými postupy a technologiemi.
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|