18. února 2014 13:36
S poutní tradicí souvisí i jeden zajímavý turistický počin – po jedinečných sakrálních stavbách Českolipska provede poutníka relativně nová tematická turistická trasa nazvaná pragmaticky Poutní cesta. Ačkoliv zde ta „stará“ – z německé Žitavy do Horní Police – byla vždycky, záměrem zřizovatele stezky bylo propojit čtrnáct historických míst, dosud navštěvovaných jednotlivě, do jediné de facto „naučné“ stezky. Jednou ze zastávek na této trase je i údolí s výmluvně poetickým názvem Modlivý důl.
V duchovních dějinách kraje hrál Modlivý důl významnou roli. Hluboké zalesněné údolí uprostřed lesů a pískovcových skal má mystickou atmosféru už tak říkajíc od přírody. Není divu, že si jej vybrala vrchnost za mariánské poutní místo už před dvěma sty lety. První dřevěnou kapli zde nechala postavit hraběnka Cervelliová v době epidemie moru a cholery (1772). Od té doby směřovala do dolu mnohá procesí. Kamennou podobu s gotickými oblouky má lesní kaple od roku 1836, kdy ji sochař Antonín Wagner ze Sloupu vytesal do pískovcové věže. Ve čtyřicátých letech 19. století sem přijížděl rozjímat a modlit se poslední korunovaný český král Ferdinand V. Dobrotivý. Hraběnka Kinská jí dokonce nechala dát podobu lurdské jeskyně i se sochou Panny Marie Lurdské.
Charakter poutního místa Modlivý důl nikdy neztratil a pokračuje v poutní tradici dodnes. Od roku 1996 je zde každoročně 1. května zahajován mší svatou mariánský měsíc. Až se někdy vydáte za romantikou Máchova kraje, odbočka do Modlivého dolu je v obci Svojkov zřetelně označena. Od ní si trochu „šlápnete“ – lesní cesta ke kapli je v celé délce asi 500 metrů poněkud „měkká“ (kamení, štěrk, písek). Nicméně až se před vámi otevře portál kaple uprostřed lesa, vyrazí vám dech. Ani nejlepší fotka ten pocit nezachytí.
Na trase je celkem osm poutních míst s významnými stavebními památkami:
Žitava (Sasko), kostel sv. Kříže
Oybin (Sasko), přírodní muzeum hradu a kláštera
Jablonné v Podještědí (Liberecko), Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy
Mimoň (Českolipsko), Boží hrob
Zákupy (Českolipsko), zámek s kaplí
Česká Lípa, hlavní město okresu Česká Lípa, Augustiniánský klášter
Jezvé (Českolipsko), kostel sv. Vavřince
Horní Police (Českolipsko), kostel Navštívení Panny Marie
a šest dalších zastavení na místech, kde se hojně navštěvované náboženské poutě kdy konaly:
Cvikov (Českolipsko), kalvárie, kostel sv. Alžběty
Sloup v Čechách (Českolipsko), skalní hrad a poustevna
Svojkov (Českolipsko), Modlivý důl
Velenice (Českolipsko), skalní Boží hrob
Jiřetín pod Jedlovou (Děčínsko), Křížová hora
Rumburk (Děčínsko), Loreta
Turistického průvodce k celé trase najdete na http://www.ceskolipsko.info/cs/poutni-cesta.html
Budete-li pokračovat Modlivým dolem dále po červené resp. zelené značce, po pár minutách uvidíte nad vámi ve skále vytesanou Hlídkovou jeskyni. Dál sledujte zelenou značku– dovede vás kolem sedla Pod Slavíčkem až na Tisový vrch (540 m n. m.) s vyhlídkou. Pak minete jeskyni Poustevnu a na Dědových kamenech máte další rozhled do kraje, odkud už sestoupíte zpět k parkovišti u hotelu Zámeček (počátek trasy, turistický rozcestník). Budete-li při chuti, zhruba 200 metrů od něj stojí zřícenina skalního hradu Svojkov (r. 1355, kulturní památka).
text: Dana Jakoubková
|
Hodnocení webu Slunečno |