10. února 2013 20:56
Včasná předpověď a varování
V USA bylo meteorology již 7. února vydáno kombinované varování pro severovýchod území před zimní sněhovou bouří a přechodem oblasti nízkého tlaku vzduchu spojené se sněžením. Pro New York s dalšími pobřežními oblastmi byla vydána dokonce výstraha před blizzardem. 8. února byla blizzardová výstraha rozšířena na další pobřežní a navíc i některé vnitrozemské oblasti. V platnosti byla i varování před nárazy větru s rychlostí hurikánu pro oblast Nové Anglie a pobřežními záplavami. V Kanadě byla vydána varování před zimní sněžnou bouří s extrémním stupněm nebezpečí pro oblasti kolem Velkých jezer a blizzardová výstraha pro jihovýchod Kanady.
Na základě těchto včasných varování se mohla společnost na přicházející jevy co nejlépe připravit. Ve stavu pohotovosti byla veškerá technika pro úklid sněhu, bylo předběžně zrušeno několik tisíc letů, v mnoha městech byly zavřeny školy a někteří guvernéři (např. NY) vyhlásili ve svých státech stav ohrožení někde i zákaz vyjíždění (např. Massachusetts).
Dopad a následky bouře
Severovýchod USA se potýkal se silným sněžením. Během přechodu bouře 8. února nasněžilo na většině území kolem 30 cm, místně až 80 cm sněhu. Nejsilnější projevy měla bouře nad státem Nová Anglie, kde se nárazy větru pohybovaly od 80 km/h v Bostonu až k maximálnímu nárazu větru 135 km/h naměřenému blízko pobřeží na ostrově Cuttyhunk. Největší úhrn nového sněhu od 8. do 9. února byl však naměřen jižněji, ve státě Connecticut, a činil celý 1 metr nového sněhu.
I přes veškeré přípravy byly dopady bouře značné. Od výpadků proudu, které 8. a 9. února postihly kolem 700 tisíc uživatelů, přes tisíce odložených a zrušených letů a několik ještě i dnes (10. února) neprůjezdných úseků silnic, až k strženým a probořeným střechám, evakuacím kvůli hrozícímu zaplavení a zrušeným zápasům NHL. Došlo také k nesčetným automobilovým nehodám a celkový počet obětí bouře se zatím zastavil na čísle 15 včetně Kanady. Tam byly projevy bouře i následky podobné.
Synoptická situace a budoucí vývoj
Tzv. únorová sněhová bouře, která měla v některých oblastech charakter blizzardu, se vyvinula kombinací dvou systémů tlakových níží. Ještě 7. února přecházela oblast nízkého tlaku vzduchu nad severní Floridou a mířila na severovýchod. Zatímco druhá, poněkud mělčí, oblast nízkého tlaku vzduchu se nacházela na severu centrální části USA a mířila východně. Již 7. února přinesla sněžení do oblasti Velkých jezer i do Kanady. Zde se téhož dne večer sloučila se sekundární níží a zesilovala. Mezitím prvně zmíněná níže při svém postupu na severovýchod přes území USA přinášela silné deště a vyvolávala lokální záplavy. Vlivem ideálních cyklogenetických podmínek se během postupu intenzivně prohlubovala.
Tyto dva systémy nízkého tlaku vzduchu se spojily 8. února večer zhruba nad oblastí Nové Anglie, což resultovalo v zdejší silné sněžení a pro takový jev typický nárazovitý severovýchodní vítr. 9. února večer se střed systému již zcela přesunul nad oceán a ještě částečně ovlivňuje oblast Newfoundlandu na východě Kanady, kde by mohla znovu nabýt charakteru blizzardu. Americká povětrnostní služba ovšem již vydala varování před novým systémem nízkého tlaku vzduchu momentálně ležícím nad centrální částí USA, který míří opět na severovýchod do oblasti Velkých jezer a je predikováno její další prohlubování. Na přední straně této níže se v současnosti vyskytují srážky v pásu od oblasti nad Mexickým zálivem až k Velkým jezerům. Jejich intenzita směrem na sever slábne a zatímco na jihu se jedná o déšť, s rostoucí zeměpisnou šířkou převládají srážky sněhové.
V Praze dne 10. II. 2013
Petr Šácha
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|
|
Hodnocení webu Slunečno |