12. února 2014 11:59
Více než tří set tisícové dějiště zimních olympijských her s pořadovým číslem 22 leží na prakticky stejných zeměpisných souřadnicích (ve smyslu vzdálenosti od rovníku) jako chorvatský Split, francouzské Marseille, španělské Bilbao či kanadské největší město Toronto. Vyjma posledního zmíněného panuje ve všech městech jarní počasí s denními teplotami vysoko nad 10°C. V podstatě stejné situace panuje také v ruském Soči, kde mají přes den problémy s udržením technického sněhu.
Je to trochu paradox, zatímco letní olympijské hry Rusko pořádalo v Moskvě (1980), která leží mnohem více na severu a krajina zde skutečně připomíná zimu (byť ta letošní je i zde poněkud mírná), ty zimní pořádá v subtropickém velkoměstě. Černomořská oblast je asi zkrátka přitažlivější a lákavější zejména pro návštěvníky, nemalé množství sportů se navíc odehrává uvnitř stadionů s umělým klimatem.
Soči, jedno z nejjižnějších ruských měst, nabízí podobně jako Chorvatsko kontrast majestátných hor a mořské hladiny, v tomto případě se jedná o Černé moře a Kavkaz. Stejně jako v případě chorvatského pobřeží i v Soči až tak moc palem k vidění není, navíc jsou uměle vysázené jakožto součást hotelových či jiných komplexů, které mají zákazníkům více přiblížit subtropické klima. Palma obecně působí dost pozitivním a uklidňujícím dojmem, její přítomnost tedy rozhodně není na škodu.
Přestože vrcholy Kavkazu nabízí mráz i sníh, horské středisko olympijských her příliš zimní počasí nenabízí, i zde jsou teploty nad bodem mrazu. Nejtepleji je samozřejmě v samotném Soči, kde se i v nejbližších dnech bude rtuť teploměru pohybovat až okolo 15°C. Prozatím nejteplejším olympijským dnem bylo pondělí, kdy zde naměřili 16.8°C. Vlastně nechybělo příliš k překonání aktuálního rekordu pro 10. únor, který pochází z roku 1955, kdy zde zaznamenali 18.5°C. Naopak nejchladnější desátý únorový den přišel hned pět let poté, v roce 1960 se zde ukazatel teploty zastavil na -8.5°C.
autor: Kamil Sojka
|
Hodnocení webu Slunečno |