3. března 2014 13:14
Caitlyn Kennedy (NOAA) – Za letošní zimu nezimu vděčí Česká republika a prakticky i celá Evropa mrazivým teplotám v Severní Americe, které paralyzovaly zejména východní pobřeží Spojených států amerických. Vpády arktického vzduchu na území čtvrtého nejrozlehlejšího státu světa nejsou ničím neobvyklým, letos však byl jejich počet a intenzita poněkud výraznější.
Chladný vzduch navíc často propadal až k samotnému jihu, při střetu s teplým oceánským vzduchem pak docházelo k tvorbě tlakových níží, které poté do Evropy naháněly teplý vzduch z jihozápadu. Koncem ledna se sice nad Skandinávií usadila tlaková výše, proti tlakovým nížím produkovaných Atlantikem však dlouho nevydržela. A výsledkem jsou sněženky v Moskvě, místo hlubokých mrazů.
Nejchladnější byl a je severovýchod USA, zejména oblast Velkých jezer, která je nejblíže ledovému arktickému vzduchu, při mrazivých vlnách tedy největší mrazy panují ve státech jako je Minnesota, Severní a Jižní Dakota, Wisconsin, Michigan a další. A právě největší jezera amerického kontinentu hlásí největší zalednění za posledních 18 let.
Díky trvalým nízkým teplotám v oblasti mezi městy Thunder Bay (jih kanadského Ontaria) a Buffalo (jihozápad státu New York) se ledem přikrylo kolem 88% povrchu Velkých jezer, což je o 6% více než v roce 1996, kdy do pevného skupenství přešlo kolem 82% vodní plochy jezer.
Níže ležící jezera (například Erijské) bývají nejzaledněnější od poloviny do konce února, zatímco ta severnější (například Hořejší jezero) v období od konce února do druhého březnového týdne. Pokud by nízké teploty v této oblasti setrvaly i nadále, zalednění by mohlo překonat rekord z roku 1970 (okolo 95%).
Faktem ale zůstává, že Velká jezera pomalu mizí. V důsledku odpařování vody jejich hladina postupně klesá, což je zjevné zejména na zvětšujících se poloostrůvcích a ostrůvcích v centrální čísti jezer. Největším a nejhlubším jezerem je to Hořejší, jehož větší část leží na území USA a hlubka zde dosahuje až kolem 400 metrů. Jedná se o sladkovodní jezera, která kdysi vznikla v důsledku tání ledovců, které tenkrát pokrývaly většinu Severní Ameriky.
autor: Kamil Sojka
|
Hodnocení webu Slunečno |