7. ledna 2025 22:33
Nová studie odhalila, že zrádná kombinace zvyšujících se teplot a vyschlých paliv způsobily, že kanadské lesy se za posledních několik desetiletí staly daleko náchylnějšími k velkým lesním požárům. Dopady změny klimatu jsou nejvíce patrné v nejzalesněnějších oblastech severní polokoule, kde se ničivé požáry vyskytují stále častěji.
Fotografie:Depositphotos
Studii zpracovala Univerzita v Britské Kolumbii za pomoci Canadian Forest Service a jasně z ní vyplývá, že Kanada čelí delším obdobím požárů s extrémnějším a složitějším chováním ohně způsobeným měnícími se klimatickými podmínkami.
Rekordní požární sezónu zaznamenala Kanada v roce 2023 a tehdy požáry sežehly plochu o rozloze třiceti sedmi milionů akrů, což je sedminásobek historického průměru za roku 1986 až 2022.
K posouzení závažnosti popálení a jeho klíčových faktorů výzkumníci spojili 50 let dat o lesních požárech a vytvořili model, který jim umožnil analyzovat deset kanadských ekologických zón. Studie zjistila, že suchost paliva, množství a proschlost vegetace byla největší příčinou závažnosti lesních požárů.
Nejvíce požárů v posledních letech propuká v severní Kanadě. Určité oblasti jsou vůči požárům náchylnější a zahrnují i hustě obydlené lokality. Z ekologického hlediska vzbudil nárůst požární aktivity v boreálních lesích severní polokoule vážné obavy o zdraví a funkci biomů, které fungují jako důležité pohlcovače uhlíku.
Boreální lesy, které jsou známé i pod názvem tajga jsou největším biomem na světě a pokrývají subarktické oblasti severní polokoule. Kanadský boreální les o rozloze sedmi set milionů akrů představuje 28 procent světové boreální zóny a ukládá uhlík, čistí vzduch a vodu a působí jako regulátor klimatu.
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|