19. února 2025 23:08
Mezinárodní vědci za účasti Technické univerzity v Grazu se podrobně věnovali globálnímu úbytku ledu a došli k závěru, že nejrychleji tají v celosvětovém srovnání ledovce v Alpách a Pyrenejích. Zároveň předkládají hodnocení úbytku ledu od počátku tisíciletí.
Fotografie:Depositphotos
V současné době se na světě nachází celkem 275 tisíc ledovců, které jsou ohromnou zásobárnou sladké vody. Od přelomu tisíciletí ubyly ledovce po celém světě s výjimkou Grónska a antarktických ledových příkrovů. Ročně odtaje přibližně 273 miliard tun ledu, což odpovídá pětinásobku objemu Bodamského jezera.
Cellově světové ledovce od roku 2000 ztratily přibližně pět procent celkového objemu. K tomuto závěru dospěl mezinárodní výzkumný tým a celá studie je zveřejněna v časopise Nature. Nejvíce zarážející je fakt, že úbytek ledu se v posledních letech výrazně zrychlil. Ve druhém sledovaném období, které zahrnuje léta 2012 až 2023 byl úbytek o 36 procent vyšší než v období let 2000 až 2011.
Studie se opírá o celou řadu dat z ledovců různých zdrojů včetně terénních měření přímo na ledovcích. Velkým pomocníkem jsou i gravimetrická, radarová a laserová data z četných satelitních misí. Vzhledem k velkému množství přesných dat je tato studie mnohem spolehlivější než předchozí studie globálních změn ledovců.
Úbytek ledu z ledovců od roku 2000 vedl ke zvýšení hladiny moře o 18 milimetrů. Díky tomu je tání ledovců po oteplování oceánů druhým nejsilnějším hnacím motorem vzestupu hladiny moří. Zároveň s táním ledovců přicházíme o cenné zásoby sladké vody.
Zdaleka ne všechny ledovcové oblasti jsou úbytkem ledu postiženy ve stejné míře. Ledovce na antarktických a subantarktických ostrovech ztratily pouze 1,5 procenta své hmoty, naproti tomu ledovce v Alpách a Pyrenejích se zmenšily o 39 procent. Rychlejšímu tání nejvíce přispívají vyšší teploty v důsledku nízké nadmořské výšky, ve kterých se tyto ledovce nachází. Další roli zde hraje samotná velikost ledovců. Menší ledovce mají menší ochlazovací efekt na mikroklima svého okolí.
Zdroj:ScienceDaily/Editorial
![]() Předpověď počasí na plochu Windows |
---|
![]() |
|
Hodnocení Slunečna ![]() |