Vyhledat místo:

Líbí se mi web Slunečno.cz

Počasí Slunečno

Líbí se Vám web Počasí Slunecno.cz ?

Aplikace Slunecno.cz

Pro Windows 10 a 11 Pro Windows 10 a 11
Rychlá instalace Rychlá instalace
Jednoduchá obsluha Jednoduchá obsluha
Snadný přístup Snadný přístup

Ikona Slunce >> Předpověď počasí Slunecno.cz >> Články o počasí >> Rašeliniště ukládají více uhlíku než lesy

Rašeliniště ukládají více uhlíku než lesy

21. února 2025 23:06

V současné době pokrývají rašeliniště přibližně tři procenta zemského povrchu a ukládají téměř třetinu uhlíku. Pokud bude pokračovat jejich degradace, vážně to ohrozí klima. Ztráta biologické rozmanitosti a kolaps ekosystému jsou ve zprávě Světového ekonomického fóra o globálních rizicích hodnoceny jako druhé největší riziko v nadcházejícím desetiletí.

Fotografie:Depositphotos

Podle programu OSN pro životní prostředí jsou rašeliniště kritickými ekosystémy a jejich zhoršující se stav prohlubuje klimatickou krizi. Ukládají dvojnásobek uhlíku než světové lesy a pouhých 17 procent rašelinišť má v současnosti záchranou síť v podobě deštných pralesů. 

Rašeliniště se nachází ve více než sto osmdesáti zemích a nejvíce se jich nalézá v Asii a Severní Americe. Některá rašeliniště jsou otevřená bez stromů, jiná obklopují stromy v pralesech. Největší tropické rašeliniště na světě se nachází v povodí řeky Kongo v Africe a nese název Cuvette Centrale.

Rašeliniště ukládají 550 miliard tun uhlíku a velká část se zde nahromadila a uložila po tisíciletí díky čemuž jsou rašeliniště největší přírodní úložiště uhlíku na souši. Kromě ukládání uhlíku jsou i ohniskem biologické rozmanitosti a domovem mnoha vzácných a ohrožených druhů zvířat a rostlin. Také pomáhají předcházet povodním a suchům.

Zachování a obnova lesů, zemědělské půdy a pobřežních mořských ekosystémů může pomoci vypořádat se s problémy spojenými se změnou klimatu a zajistit přibližně třicetiprocentní snížení emisí potřebné k omezení globálního oteplování na 1,5 stupně Celsia.

Rašeliniště jsou ohrožena stovky let zejména z důvodu odvodňování pro zemědělství a lesnictví. K vysychání rašelinišť může bohužel přispět i oteplující se klima. Vysušená rašeliniště jsou zranitelná i vůči požárům. V roce 2020 požáry na Sibiři sežehly rekordní množství rašelinišť a vypustily do atmosféry ohromné množství uhlíku a vytvořily znečišťující opar. Hašení rašelinišť je velmi obtížné a při jejich hoření se uvolní stokrát více uhlíku než u hořícího stromu.

V přímém ohrožení je v současné době čtvrtina světových rašelinišť. Studie odhalila, že z poškozených rašelinišť se ročně uvolní do atmosféry 1,5 až 2,5 miliardy tun emisí skleníkových plynů.

Po celém světě se pracuje na zachování a ochraně rašelinišť. V Indonésii zavlažují anebo obnovují jeden milion hektarů rašelinišť. Usilovně obnovuje svá rašeliniště i Švédsko a Spojené království, které vytvořilo strategii za účelem obnovení osmdesáti procent rašelinišť. Do roku 2050 bude potřeba investovat více než osm bilionů dolarů do řešení založených na přírodě.

Samotná ochrana a obnova tropických rašelinišť by mohla snížit globální emise skleníkových plynů o 800 milionů metrických tun ekvivalentu CO2 ročně, což představuje kolem dvou procent celosvětových emisí.

Zdroj:Weforum/Editorial

 



Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď počasí na plochu Windows


Meteorologické zpravodajství | Zajímavosti z domova a ze světa

Článek
31.března 2025
Článek
21.března 2025

Všechny články


Weather Forecast Weather Forecast

Vyhledat místo v databázi Slunecno.cz

Hodnocení Slunečna