27. listopadu 2024 23:31
Tým vědců z Helmholtzova centra pro výzkum životního prostředí analyzuje dopady plastů na změny klimatu, ztrátu biologické rozmanitosti a znečištění životního prostředí. Skutečnost, že plasty znečišťují životní prostředí a způsobují problémy byla dobře prozkoumána. Daleko méně informací existuje o dopadech plastů na klima a biologickou rozmanitost. Vědci zároveň volají po nařízeních týkajících se plastů, která zohledňují jejich mnohostranné dopady.
Fotografie:Depositphotos
Organizace spojených národů zavedla termín „trojitá planetární krize“ k popisu vzájemně propojených globálních krizí změny klimatu, ztráty biologické rozmanitosti a znečištění životního prostředí. Tento termín OSN používá ke zdůraznění vzájemné závislosti a vzájemného dopadu těchto krizí na ekosystémy, společnosti a ekonomiky.
Výzkumní pracovníci UFZ působí v celé řadě oborů od hydrologie, toxikologie, mikrobiologie, environmentální chemie až po sociální vědy a jsou součástí klastru kompetencí UFZ pro mikroplasty. Bylo zhodnoceno celkem devatenáct tisíc vědeckých studií a zjištění jsou velmi jasná. Takřka sedmnáct a půl tisíce studií se zabývá negativními dopady plastů a souvisejících chemikálií na znečištění životního prostředí. Pouhých 1279 studií zvažuje i dopady na změnu klimatu a jen nepatrných 652 se zaměřuje na dopady na biologickou rozmanitost.
Od padesátých let dvacátého století se po celém světě vyrobilo 9200 milionů tun plastů. V současné době se z tohoto množství používá jen 2900 milionů tun. Na skládkách skončilo 5300 milionů tun a tisíc milionů tun bylo spáleno. Za zmínku stojí, že kolem 1750 až 2500 milionů tun plastů je špatně spravováno. To znamená, že mohou neplánovaně unikat do životního prostředí.
Minimum studií se zabývá účinky plastů na atmosféru a kryosféru, což je část zemského povrchu, kde se voda vyskytuje jako sníh nebo led. Další mezery ve studiích se týkají nanoplastů. Velkou neznámou je i chemické složení plastů, protože kromě polymeru obsahují mnoho přidaných chemikálií. Do dnešního dne bylo do plastů přidáno přibližně 640 milionů tun aditivních chemikálií.
Výzkum vlivu plastů na změnu klimatu je také omezený. Velkou neznámou je např. do jaké míry jsou emise skleníkových plynů způsobeny výrobou plastů. Taky není jasné, jak plasty ovlivňují biochemické cykly v globálních oceánech nebo jak mění albedo, což je množství slunečního záření, které se odrazí zpět od zemského povrchu.
Vědci nyní ví, že plasty obsahují zhruba šestnáct tisíc chemikálií a z tohoto množství jich je 4200 perzistentních v životním prostředí. Hromadí se v živých organismech a jsou přepravovány na veliké vzdálenosti nebo představují potenciální nebezpečí. Současné předpisy pokrývají jen velmi málo z těchto chemikálií.
Problematika plastů se v těchto dnech probírá na jednání o celosvětové smlouvě OSN o plastech, která se koná až do prvního prosince v Pusanu. Na závěr by měla být přijata globální dohoda s cíli včetně snížení výroby nových plastů a snížení nebezpečných chemických látek z plastů.
Zdroj:Sciencedaily/Editorial
Předpověď počasí na plochu Windows |
---|
|
Hodnocení webu Slunečno |