Vyhledat místo:

Líbí se mi web Slunečno.cz

Počasí Slunečno

Líbí se Vám web Počasí Slunecno.cz ?

Aplikace Slunecno.cz

Pro Windows 10 a 11 Pro Windows 10 a 11
Rychlá instalace Rychlá instalace
Jednoduchá obsluha Jednoduchá obsluha
Snadný přístup Snadný přístup

Ikona Slunce >> Předpověď počasí Slunecno.cz >> Články o počasí >> Fotografie v extrémech: Jak se fotí v mrazu a jak při plus 70°C?

Fotografie v extrémech: Jak se fotí v mrazu a jak při plus 70°C?

26. února 2014 17:54

V roce 2005 se britský cestovatel objevitel Tom Avery vydal na severní pól, aby ověřil, zda se v roce 1909 Američan Robert opravdu dostal na nejsevernější bod planety. Z cesty plánoval zpracovat kromě fotodokumentace i filmový dokument. Po čtyřech týdnech v extrémních mrazech však jeho videokamera vypověděla službu. Avery dokázal, že Peary na pól asi dorazil, ale bylo po pohyblivých obrázcích.

Málokdo z nás má příležitost fotografovat, nebo natáčet v teplotách hluboko pod bodem mrazu jako dobyvatelé pólů. Do mimořádných povětrnostních podmínek se však dostal už každý z nás. Pro mrazy platí, že je dobré nosit fotoaparát pod bundou. Problémem dnešní fotografie i filmování je, že je z 99 procent závislá na energii z baterií. Což v roce 1909 ani zdaleka nehrozilo. Tehdejší závěrky nezamrzaly a kameramanovi stačilo točit klikou.

Mrazy: foťte rychle a myslete předem

Výhodou dneška ale zase je, že i velmi kvalitní kompakty se vejdou téměř do ruky a můžete je bez námahy schovat do náprsní kapsy péřovky. Nejste-li profesionálové z National Geographicu, nehrozí žádné složité fotografování a manipulace s neforemnými deskovými přístroji nebo těžkými zrcadlovkami. I při delším fotografování např. na vysokohorských sjezdovkách se vyplatí nesnímat příliš dlouho.

Pokud je teplota nízko pod nulou, kapacita fotografií klesá při delším focení asi o třetinu. Pokud silně sněží, je dobré si nejdřív snímek okem „nakomponovat“, pak foťák vytáhnout a co nejrychleji snímat, než se vločky nalepí na objektiv.

V zimě je taky dobré, pokud vás čeká delší pobyt venku a víte, že nebudete fotografovat hned, vyjmout baterii, nebo baterie z aparátu a schovat je buď do kapsy u kalhot, nebo pod bundu. Opět kvůli životnosti. Foťák v batohu promrzne i s baterií a hledejte na Zlatém návrší uprostřed fujavice zástrčku pro dobíjení.

Už léta se mi osvědčuje např. při celodenních zimních toulkách Prahou (letos byla Praha zasněžená zhruba dva dny) schovávat foťák, nebo kompaktní kameru sice do baťůžku, ale tam je uložena v několikavrstvém polárním kulichu.

Mechanika na filmy není mrtvá

Mnozí profesionálové však dodnes fotografují na klasický film. Například známý cestovatel Jiří Kolbaba nedá na kvalitu barevných diapozitivů dopustit. Fotografování na film má jednu zásadní výhodu. Netrváte-li na high-tech přístroji vybaveném složitou expoziční elektronikou a motorickým posunem filmu, lze v náročných teplotních a povětrnostních podmínkách sáhnout po foťáku, který se obejde bez baterie. Řada kinofilmových přístrojů i v minulosti měla jako jedinou baterii tu, která měřila správnou expozici. Problém nastal, když baterie nečekaně dožila, aparát nefungoval ani v režimu manuálního nastavení clony a času.

Výjimkou byl slavný Nikon F2. Měl sice elektronické měření, ale šlapal, i když se minibaterie vybila. Záleželo na zkušenosti fotografa, aby odhadl expozici. Což nebylo pro řadu profíků i amatérů nic složitého a pružný film leccos zvládl.

Zimou a mrazy jsme začali, skončíme však létem. Může se totiž stát, že přístroj vypoví službu, když je rtuť v teploměru vysoko nad nulou. Před pár lety jsem se vydal do Egypta v době, kdy tady teploty stoupají na roční maxima. Pořídil jsem před cestou nový fotoaparát, kompromis mezi zrcadlovkou a kompaktem, se špičkovým objektivem. Zmínka v návodu o tom, při jaké teplotě přestává jeho elektronika pracovat, mě ponechala chladným.

Foťák jako teploměr

Při návštěvě slavného sloupového chrámu v Luxoru, kde se odehrávají mj. scény ze Smrti na Nilu, filmové detektivky s Herculem Poirotem, se ale na displeji rozblikalo červené varování OVERHEAT. Bylo po fotografování, přestože jsme stáli ve stínu chrámového komplexu.

Jednu jistotu jsem v tu chvíli měl: je tu minimálně 70 stupňů nad nulou, jak se v návodu psalo… I bez toho, že by fotoaparát měl jako jednu z funkcí teploměr (což se možná už brzo objeví).

Jak si poradit s aparátem v mrazu, to jsem věděl. Co však dělat, když je všude kolem teplo jako u vysoké pece ve Vítkovicích? Na to jsem byl i s návodem krátký. To se tam nepíše. Huťař se polije vodou a lokne si vychlazeného piva sedmičky. Ale polévat fotoaparát nabitý elektronikou studenou vodou…?

text: Pavel Hrabica



Mohlo by vás dále zajímat


· Nejlepší auta do špatného počasí
· Stane se ze Slunečna někdy WeatherSunshine Inc.?
· Satelitní snímky NOAA: planeta Země v přehledu
· Trutnoff 2024: Legendární festival slaví 40 let
· Festival Peřeje: Hudba a příroda u Karlštejna
· Velikonoce a Slunce
· Přichází v Česku jaro dříve?
· Roviny klimatické změny a krize EU zemědělství
· Pranostiky na leden
· Copernicus: Rok 2023 je nejteplejším v historii

Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď počasí na plochu Windows



MasterDC SunSoft logo Sun Microsystems logo Weather Forecast Počasí Slunečno

Vyhledat místo v databázi Slunecno.cz

Hodnocení webu Slunečno