Vyhledat místo:

Líbí se mi web Slunečno.cz

Počasí Slunečno

Líbí se Vám web Počasí Slunecno.cz ?

Aplikace Slunecno.cz

Pro Windows 10 a 11 Pro Windows 10 a 11
Rychlá instalace Rychlá instalace
Jednoduchá obsluha Jednoduchá obsluha
Snadný přístup Snadný přístup

Ikona Slunce >> Předpověď počasí Slunecno.cz >> Články o počasí >> Sezónní úbytek ozonové vrstvy nad Antarktidou

Sezónní úbytek ozonové vrstvy nad Antarktidou

29. října 2015 00:33

Ozonová díra nad Antarktidou se jako každý rok mezi druhou polovinou září a říjnem drží na svém vrcholu. Její zvětšování probíhalo pomalu, ale pak skokově narostlo a 2. října naměřily satelity NASA a NOAA rozlohu 28,2 milionů km², ta je čtvrtou nejvyšší v historii měření od roku 1979. Také letošní průměrná velikost ozonové díry 25,6 milionů km², pro období září-říjen, je čtvrtou největší za 36 let.

Přes svůj název není ozonová díra dírou doslova, označuje se tak část ozonové vrstvy, jejíž koncentrace klesne pod úroveň 220 DU (Dobsonových jednotek). Ta 4. října klesla na minimum 101 DU, což je též méně, než v předchozích letech. Tento vývoj ale vědci z NASA předpokládali, neboť se ve stratosféře nachází stále velké množství sloučenin chloru a bromu, které ozonovou vrstvu narušují.
K nepříznivému vývoji přispívá i nízká teplota ve výškách okolo 20km.

Ozonová vrstva zachycuje škodlivou část ultrafialového záření (UV-B) a na zemský povrch propouští paprsky UV-A, které jsou důležité pro život na zemi. UV-B záření jako karcinogenní může vyvolat rakovinu kůže nebo poškodit zrak. Ozonová díra se nachází nad Antarktidou, ale v minulých letech byl zaznamenán rapidní úbytek ozonu i nad Arktidou. Měření ozonové vrstvy nad územím provádí České republiky ČHMÚ, jeho výsledky ukazují oslabení o 4-5%.

V první polovině 20. století začala výroba chlorofluorovaných uhlovodíků (CFC) známých pod označením freony. Ty byly používány především v chladících zařízeních, hasících přístrojích a sprejích. Skutečnost, že ozonu víc mizí, než se vytváří, byla zjištěna v 60. letech a vedla k uzavření Montrealského protokolu v roce 1987, ten zakázal a omezil výrobu a použití těchto plynů. Freony postupně nahradil tetrafluoretan (HFC-134a). Díky tomu a dalším opatřením by množství CFC v atmosféře mělo v polovině století klesnout zpět na hodnoty před jejich masivní průmyslovou výrobou. Současná měření již ukazují nižší koncentraci těchto látek a tím pomalé nastartování obnovy ozonové vrstvy.


JB slunecno.cz



Mohlo by vás dále zajímat


· Nejlepší auta do špatného počasí
· Stane se ze Slunečna někdy WeatherSunshine Inc.?
· Satelitní snímky NOAA: planeta Země v přehledu
· Trutnoff 2024: Legendární festival slaví 40 let
· Festival Peřeje: Hudba a příroda u Karlštejna
· Velikonoce a Slunce
· Přichází v Česku jaro dříve?
· Roviny klimatické změny a krize EU zemědělství
· Pranostiky na leden
· Copernicus: Rok 2023 je nejteplejším v historii

Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď počasí na plochu Windows