17. září 2018 03:25
Už delší dobu se uvažuje o využití největší pouště světa Sahary a vědci už provedli studie, podle kterých by se v brzké budoucnosti mohly začít instalovat miliony solárních panelů a obří pole větrných elektráren, které by mohly vyprodukovat až 82 TW energie. Vědci rovněž zjistili, že v důsledku masivní instalace solárních panelů, by mělo dojít ke zlepšení současně nehostinných podmínek v poušti. Zpětná vazba způsobí, že v oblasti přibudou dešťové srážky, což bude mít za následek růst vegetace.
Sahara se rozkládá na ploše devíti milionů dvou set tisíc kilometrů čtverečních a stále se pomalu rozrůstá. V současné době už vzniklo několik projektů, které plánují vybudování solární a větrné elektrárny, díky čemuž by byla tak ohromná plocha využita.
Vědci z univerzity v Marylandu prokázali, že pokud by se nainstalovaly solární panely a větrné elektrárny v dostatečně velkém množství, pozitivně by to ovlivnilo klima v celé oblasti a podíl srážek by se zdvojnásobil, díky čemuž by se mohlo až 20 procent plochy Sahary zazelenat. Za několik let by se na místech, kde byla kdysi nehostinná poušť vytvořila zemědělská půda.
Vybudování tak ohromné elektrárny na ploše o velikosti USA bude nesmírně nákladné. Jeden z projektů počítá s dvacetiprocentním pokrytím pouště obřími větrnými turbínami, které by v konečné fázi měly produkovat neuvěřitelných 82 terawattů energie, což je pětinásobek světové spotřeby.
Momentálně by se dal využít i nadbytek vyprodukované energie z alternativních zdrojů např. na odsolování moří. Díky tomu by vznikla voda, která by mohla být transportována do regionů, které delší dobu sužují sucha a trpí vážným nedostatkem pitné vody.
Největší zájem na vzniku solárních a větrných elektráren na Sahaře má v současné době Saudská Arábie, která hodlá uvolnit 200 miliard dolarů na její výstavbu. Další projekty na využití obnovitelných zdrojů vznikají v severní Africe a na Středním východě.