Vyhledat místo:

Líbí se mi web Slunečno.cz

Počasí Slunečno

Líbí se Vám web Počasí Slunecno.cz ?

Aplikace Slunecno.cz

Pro Windows 10 a 11 Pro Windows 10 a 11
Rychlá instalace Rychlá instalace
Jednoduchá obsluha Jednoduchá obsluha
Snadný přístup Snadný přístup

Ikona Slunce >> Předpověď počasí Slunecno.cz >> Články o počasí >> Jak ochránit domácí mazlíčky před horkem ?

Jak ochránit domácí mazlíčky před horkem ?

13. července 2022 22:49

Příliš velké horko může v létě přivodit potíže nejen vám, ale i zvířecím členům rodiny. Je proto dobré mít v záloze několik tipů, které jim pomůže horké období překonat.

Domácí mazlíčci, kteří jsou jen doma

Zvířátka jako křeček, morče, andulka apod. se moc nevenčí, takže jim nehrozí přehřátí venku. Nicméně i doma jim může být pěkně horko, jestliže jim nepomůžete. Zatemňujte okna roletou nebo žaluziemi ráno ve východních pokojích, odpoledne v jižních a západních místnostech. Můžete si doma nainstalovat klimatizaci, ale nastavte ji maximálně o 5 °C méně, než je venkovní teplota, aby zvířátka neměla teplotní šok. Stejně tak ventilátor dávejte na druhou stranu pokoje, aby zvířátkům nefoukal přímo do příbytků – mohla by prochladnout. Přímo do terária můžete umístit keramické dlaždice, které pomohou snížit teplotu uvnitř. Nezapomeňte také pravidelně doplňovat vodu svému mazlíčkovi.

Kočka

Specifické požadavky bude mít kočka. Ta může bydlet uvnitř i venku. Rozhodně byste jí měli umožnit „venčení“ brzy ráno nebo pozdě večer. Doma musí mít přístup k vodě a klidně i mokrý hadr na zemi, na kterém se může zchladit. Máte-li sklep, umožněte kočkám přístup do něj. Podle Very Important Pets jsou některé kočky na teplo náchylnější než jiné. Kočky, které jsou zbarvené bledě, jsou náchylné na spálení od slunce. Hlavně na uších, nose a na částech těla, kde mají řídké chlupy.

Pes

Dlouhosrstí psi na tom během horkých dnů budou ještě o něco hůř než krátkosrstí. Mohou se ochladit hlubokým dýcháním. Uvolňovat teplo z těla umí prostřednictvím tlapek. Tento způsob psi využívají, protože se neumí potit jako lidé. Pokud se pes přehřeje, dojde k úpalu, který může znamenat i kolaps organismu. Psa si sebou můžete vzít na koupaliště, pokud se jedná o rybník a je to povoleno (resp. není to zakázáno). Nicméně nenuťte psa, aby se za každou cenu koupal. Někteří psi vodu milují a budou plavat jako o závod, jiní – ačkoliv všichni psi umějí plavat – vodu nesnášejí a namočí si maximálně tlapky. Psa byste měli venčit ráno nebo pozdě večer. Doma by měl mít stejně jako kočka dostatek vody na pití, nebo také led, který může olizovat, a také nějaký mokrý hadr, na kterém se bude moci zchladit. Pozor dejte zejména na psy, kteří jsou celoročně celodenně venku – ti by se přehřáli mnohem spíše než jejich domácí kolegové. I venkovní pes ocení, když ho necháte ve vedrech v garáži, sklepě nebo alespoň v předsíni.

Rybičky

Možná si myslíte, že jsou vaše rybičky v akváriu chráněné před horkem. Teplota vody v akváriu se může snadno zvýšit, pokud je teplota v pokoji také vyšší, než je běžné. Tropical Fish Site doporučuje, abyste vypnuli v akváriích topítka. Také je dobré snížit teplotu vody v akváriu, pokud je to možné. Když tuto možnost nemáte, můžete na dno akvária umístit sáčky s ledem.

Jak poznat, že je Váš miláček dehydrovaný ?

Poznat, kdy je kočka nebo pes dehydrovaný, není pro laika jednoduché. Často dochází k hyperventilaci, tedy zrychlenému dýchání, které je běžnější u psů. Klasickým testem, který může pomoci, je test pružnosti kůže.

Chytněte svou kočku či psa za kůži v kohoutku a povytáhněte ji tak, aby se bezbolestně natáhla. Pokud je její flexibilita snížena a kůže se okamžitě nevrátí na původní místo (a vytvoří jakýsi hrbol), je velmi pravděpodobné, že je organismus zvířete dehydratovaný.

Dalším ukazatelem jsou dásně. Jsou-li vysušené a poodhalují kořeny zubů, problém je na světě. Často jsou při nedostatku vody také vybledlé.

Projevem extrémní dehydratace je pak malátnost, spavost, často i zvracení a nechuť k jídlu. Ovšem pozor, jde také o běžné symptomy úžehu. Ten nastává, když je zvíře dlouhou dobu vystaveno přímému slunci. Pokud na tyto příznaky dojde, vyhledejte neprodleně odbornou pomoc. Ostatně, raději se v horkých dnech přímému slunci úplně vyhněte.

Rada vyhýbat se ostrému slunci platí i pro studenokrevné mazlíčky a dokonce i ta zvířátka, která jsou na horké počasí ve své domovině zvyklá. I třeba takový pískomil se během horkých dnů schovává ve stínu a vychází až po západu.

U exotických zvířat obecně je více než teplota okolí důležitá vlhkost vzduchu a tak je dobré je chovat v teráriích s individuálně upravenými podmínkami. Dbát je potřeba na to, aby byly tyto podmínky stabilní. Nezapomeňte ale, že pít musejí všichni. Nejen kočky a psi, ale i morčata, myši, brouci a pavouci. Dopřejte jim tedy to, co byste dopřáli sami sobě, odpočinek, trochu stínu a pokud možno plnou misku.

Co rozhodně nedělat

Žádné zvíře nepolévejte studenou vodou ani ho neházejte do vody! Utrpělo by teplotní šok.

Také žádné zvíře nenechávejte samotné v autě, protože tam se teplota může vyšplhat až na dvojnásobek teploty venku!

Zdroje: www.mamci.cz ; www.fzone.cz ; www.moulik.cz



Mohlo by vás dále zajímat


· Světový den slonů - 10 faktů o slonech
· Pes přítel člověka. Pomocné tlapky to dobře vědí
· Labuť černá. Krásný i okrasný pták.
· Příkopy u silnic: Smrtící past pro zvířata
· Jak na krtka na zahradě? Nahé ženy to zkoušely srpem
· Proč si morčata pochutnávají na vlastních exkrementech? A co morče potřebuje ke spokojenosti?
· Labutě v zimě k ledu nepřimrzají. Lidé si ale často myslí, že ano
· Kuna na půdě. 10 rad, jak se jí zbavit
· Krmit v zimě labutě? Ano, ale je dobré vědět kdy a jak
· Chrti v nouzi. Pes, byznys a lidská krutost

Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď počasí na plochu Windows



MasterDC SunSoft logo Sun Microsystems logo Weather Forecast Počasí Slunečno

Vyhledat místo v databázi Slunecno.cz

Hodnocení webu Slunečno