17. února 2014 17:35
Už více jak před dvěma staletími se morčata stala domácími mazlíčky. Dnes se nejčastěji morče chová v bytech pro radost dětem. Než se rozhodnete pro jeho chov, nastudujte si potřebné informace o chovu tohoto milého společníka.
Krátkosrsté nebo dlouhosrsté?
Morčat existuje hned několik plemen. Stavbu těla mají všechna morčata stejnou. Zato srst je různorodá. Vybrat si můžete morče se srstí krátkou nebo dlouhou. Krátkou srst mají plemena anglická tzv. obyčejná nebo se srstí vlnitou (anglický rex), dále sem patří anglické a americké chocholaté morče a rozeta. Mezi dlouhosrstá plemena patří morčata s rovnou srstí – šeltie, peruánec, coronet, angora a morčata s vlnitou srstí – texel, alpaka, merino.
Jedno nebo dvě?
Morče je tvor společenský, zvyklý žít ve skupinách. Proto byste měli před jeho pořízením zvážit, zda se mu budete mít čas věnovat. Pokud si nejste úplně jistí, pak zvažte, zda si nepořídit morčata rovnou dvě. Spokojenost pak jistě bude na obou stranách.
Sameček nebo samička?
Jestliže jste rozhodnuti pro jedno morče - domácí mazlíčka, pořiďte si samečka. Samečci jsou podle mnohých chovatelů méně bojácní, mazlivější a lépe se ochočí. Pokud chcete pár, pak je nejvhodnější pořídit dvě samičky, které se i v dospělosti dobře snáší. Páreček – sameček a samička budou také spolu dobře vycházet, nicméně musíte počítat s tím, že budou mít neustále mladé. Dva samečci se mohou také dobře snášet, nicméně se v dospělosti stává, že spolu začnou bojovat – záleží na povaze.
Pro spokojený život morčete
Morče se běžně dožívá osmi, vzácně deseti let. Aby byl jeho život spokojený a morče zdravé, je třeba se o něj správně starat. Jeho klec musí být udržována v čistotě, musí mít čerstvou potravu i vodu. Základní potravinovou složkou pro morče je seno, dále pak čerstvá tráva, čerstvá zelenina. Granulové krmivo by mělo být jen doplňkem stravy. Strava bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály je prevencí mnoha onemocnění, kterými by mohlo v případě nesprávné výživy morče ohroženo. Neměl by vás překvapit fakt, že morče požírá vlastní bobky. Proč? Aby morče získalo z rostlin potřebné živiny, musí projít zažívacím traktem dvakrát.
Vodu je nezbytné morčeti měnit každý den. Měla by mít pokojovou teplotu a nejvhodnější je ji podávat z napáječky. Z misky se totiž rychle znečistí podestýlkou a výkaly. Do vody můžete přidat Acidomid K, který zabraňuje množení bakterií a plísní ve vodě. Pokud takto upravenou vodu morče odmítá pít, nic se neděje, přejděte na čistou vodu.
Tip: Jako chutný doplněk stravy můžete morčeti čas od času dopřát sušené bylinky.
Kde morče ubytovat
Jako ubikaci můžete morčeti pořídit klec, plastbox nebo skříňovou patrovou ubikaci. Plastová přepravka je vhodná jen pro krátkodobý pobyt – například pro převoz. Výhodou klece je její vzdušnost a kontakt s okolím. Nevýhodou je to, že budete neustále uklízet okolí klece od vyhazované podestýlky. Také se musíte připravit na to, že morče bude mříže ohlodávat. Plastbox má tu výhodu, že vysoký okraj domečku zachytí podestýlku, kterou morče běháním po domečku vyhazuje. Plastbox také morče ochrání od průvanu. Plastbox má jen jednu nevýhodu – nepříliš dobré větrání a možnost přehřátí morčete. Proto je vhodné dbát na umístění plastboxu – například by nemělo být umístěné tam, kam svítí sluníčko. Skříňové ubikace jsou určena především chovatelům vícero morčat. Morče potřebuje dostatek prostoru a pohybu, dopřejte mu ho a nechte ho proběhnout po bytě.
Rada na závěr: než si morče pořídíte, měli byste si být jistí, že nemá žádný člen vaší rodiny alergii na seno či chlupy.
text: Naďa Vávrová
|
Hodnocení webu Slunečno |