Vyhledat místo:

Líbí se mi web Slunečno.cz

Počasí Slunečno

Líbí se Vám web Počasí Slunecno.cz ?

Aplikace Slunecno.cz

Pro Windows 10 a 11 Pro Windows 10 a 11
Rychlá instalace Rychlá instalace
Jednoduchá obsluha Jednoduchá obsluha
Snadný přístup Snadný přístup

Ikona Slunce >> Předpověď počasí Slunecno.cz >> Články o počasí >> Ptáci v zimě a jak je správně krmit

Ptáci v zimě a jak je správně krmit

31. ledna 2014 10:38

Ptáci, kteří neodlétají za teplem a zůstávají i v zimních měsících v našich krajích, netrpí sice zimou, ale často nedostatkem potravy. Proto je vhodné umístit na zahradu či balkon krmítko a ptáčky přikrmovat. Nejtěžším obdobím je pro ně čas, kdy krajinu pokryje sníh a teplota klesne pod -5 stupňů. Také mlhavé a vlhké počasí s teplotami kolem nuly ptáčkům nesvědčí.  Jak jim tedy v tomto období pomoci a čím je krmit?

Nejvhodnější a nejvydatnější jsou slunečnicová semínka, dále proso, mák, lněné semínko, drcené vlašské a lískové ořechy, lůj nebo sádlo, ale také nadrobený neslaný tvrdý rohlík, strouhaná mrkev, ovesné vločky nebo kousky masa. V žádném případě bychom neměli dávat ptáčkům žádné zbytky z kuchyně, tedy nic kořeněného a slaného. Mohli by dostat zažívací potíže a zemřít.

Ptáci mají rádi také plody a bobule, které v zimě zůstávají na některých keřích a stromech. Můžeme jim ale také tyto plody nasbírat a schovat na zimu. Vděčni nám budou za jeřabiny, rakytník, bobule břečtanu, semínka z bodláku nebo plody černého bezu. S krmením ptáků se začíná pozvolna ještě než přijdou mrazy, dávky se pak v období tuhé zimy zvyšují. Vždy bychom ale měli dbát na to, aby ptáci dostali pouze kvalitní, nezkaženou potravu.

Krmítko pro ptáčky můžeme umístit jak do zahrady, tak na balkon. V zahradě je ale nutné myslet na to, aby krmítko bylo na bezpečném místě, kam nemůže kočka ani kuna. Využít můžeme také závěsné krmítko ze skořápky kokosového ořechu. Protože ptáci jsou užiteční (hubí hmyzí škůdce), a v posledních letech jich velmi ubylo, měli bychom jim věnovat zejména v zimě zvýšenou péči. Ptačí druhy mizí zejména v důsledku používání chemických prostředků, které ohrožují nejen půdu, ale i život rostlin a živočichů. To má za následek postupné snižování snůšky vajec do hnízd, ale i to, že se ptákům nedaří vyvést mláďata.

A jaké druhy ptáků se u nás v zimě vyskytují nejčastěji? Je to hlavně sýkorka, vrabec, kos, strakapoud, brhlík, brkoslav, a k nám na zahradu létají dokonce sojky, krásný sojčí párek.

Příště si povíme něco o ptačích budkách, které bychom už pomalu měli začít připravovat. Slouží totiž pro hnízdění ptáků, kteří se začnou na jaře vracet z teplých krajin.

Text a foto: Běla Nedorostová 



Mohlo by vás dále zajímat


· Světový den slonů - 10 faktů o slonech
· Jak ochránit domácí mazlíčky před horkem ?
· Pes přítel člověka. Pomocné tlapky to dobře vědí
· Labuť černá. Krásný i okrasný pták.
· Příkopy u silnic: Smrtící past pro zvířata
· Jak na krtka na zahradě? Nahé ženy to zkoušely srpem
· Proč si morčata pochutnávají na vlastních exkrementech? A co morče potřebuje ke spokojenosti?
· Labutě v zimě k ledu nepřimrzají. Lidé si ale často myslí, že ano
· Kuna na půdě. 10 rad, jak se jí zbavit
· Krmit v zimě labutě? Ano, ale je dobré vědět kdy a jak

Widget Slunecno.cz na plochu Windows

Předpověď počasí na plochu Windows



MasterDC SunSoft logo Sun Microsystems logo Weather Forecast Počasí Slunečno

Vyhledat místo v databázi Slunecno.cz

Hodnocení webu Slunečno